دیگر مد شده بود که هر وقت هر شهروند رشتی در مراسمی ملی قصد افاضات داشت شروع به نام بردن از اولین هایی می کرد که در رشت رخ داده است از اولین اتوبوس و بانک و خط آهن گرفته تا اولین روزنامه و تئاتر و مدرسه دخترانه؛ اما شهردار غیر رشتی رشت در روز رشت حرف جالبی زد که می توان گفت تلنگری به اهالی رشت بود، او گفت: به جای اینکه بیاییم مدام بگوییم اولین هستیم بهتر است با کار مداوم بگوییم می خواهیم بهترین باشیم.
به گزارش خط اول میانه سال 94 بود که شهرداری رشت در راستای افزایش بهره وری و توانمند سازی ظرفیت نهادی خود و بررسی کارشناسی تخصصی موضوعات شهری اقدام به تعیین 13 کارگروه تخصصی نمود که یکی از آنان، کارگروه تخصصی انتخاب روز رشت بود؛ این کارگروه به منظور بهره مندی از پتانسیل نیروهای انسانی و با هدف هویت بخشی، احیای سنت های بومی و شناسایی ظرفیت های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و .. با اتکا به توانمندی مفاخر، صاحب نظران، متخصصین، اساتید و دانشگاهیان ایجاد گردید.
اعضای کارگروه تخصصی روز رشت با برگزاری نشست های مختلف با نخبگان شهر و انتشار فراخوان عمومی، دریافت نظرات شهروندان و تهیه تقویم مشخص از تمامی مناسبت ها نسبت به انتخاب روزی مناسب برای شهر رشت اقدام نمودند و سرانجام با بررسی های لازم، 12 دی ماه روزی که رشت در 459 سال پیش به عنوان مرکز سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی استان گیلان انتخاب گردید را به عنوان روز رشت در نظر گرفتند.
در همان سال 94 هم مراسم بسیار باشکوهی در روز رشت به مدت یک هفته برگزار گردید که متاسفانه در برخی آیتم ها، مجوزهای لازم را کسب نکرده بودند و باعث شد چالشی عجیب در شهر بوجود آید و دقیقا همین تنش باعث شد سال بعد این مراسم در محاق فرو رود، اما امسال در سال 1396 با حضور شهردار جدید بار دیگر به این مهم بها داده شد و مراسمی با حضور استاندار گیلان، فرماندار رشت، رییس مجمع نمایندگان استان و جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شهردار و رئیس و اعضای شورای شهر رشت، جمعی‌ از فرهیختگان و چهره‌های سرشناس رشت و میهمانان خارجی‌ در سالن شهدای نیروی انتظامی برگزار شود که با اجرای موسیقی محلی گروه گیله اوخان و پرواز همای خواننده مطرح گیلانی و همچنین برنامه های فرهنگی و هنری و تقدیر از چهره های ماندگار شهر همراه بود.

استاندار گیلان: همه با هم برای بهبود شرایط رشت گامی مؤثر برداریم
استاندار گیلان در همایش روز رشت گفت: همه با هم برای بهبود شرایط رشت گامی مؤثر برداریم.
دکتر مصطفی سالاری با اشاره به فرهنگ متعالی و تمدن دیرین شهر رشت و بیان اینکه رشت و بطور کلی استان گیلان بانی بسیاری از اولین‌ها نظیر تاسیس اولین داروخانه در کشور بوده است، تصریح کرد: همانگونه که همواره تاریخ را ورق می‌زنیم و به گذشته می‌بالیم، باید توجه بیشتری به آینده داشته باشیم و به گونه‌ای عمل کنیم که آینده‌ای پر از افتخار که یقیناً حق این دیار است رقم بخورد.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه مسئولان باید سرما و گرمای مردم را احساس کنند و از نزدیک در جریان نیازهای آنها باشند، گفت: اینکه مدیری دچار هیمنه کاذب شده و مغرور شود پسندیده نیست. دکتر سالاری جوانی را یکی محورهای اصلی انقلاب دانست و اظهار داشت: باید مسیر دسترسی مردم به مدیران روشن باشد و بتوانند حرف دلشان را به گوش ما برسانند؛ همواره گفتم و باز هم تأکید می‌کنم که جوانان بلااستثناء انقلاب را دوست دارند و هرگز راضی نخواهند بود لطمه‌ای به آن وارد شود.
وی با اشاره به اینکه همین جوانان 25 الی 35 ساله بودند که در سال‌های دفاع مقدس فرماندهی جنگ را برعهده داشتند و رشادت‌ها و پیروزی‌های غرور آفرینی کسب کردند، تصریح کرد: از اظهار نظرات و اعمال سلایق شخصی بپرهیزیم؛ اینکه سلیقه شخصی خود را مبنای تشخیص انقلابی بودن یا نبودن یک فرد قرار دهیم، صحیح نیست؛ باید به جوانان فرصت دهیم، تا در مناصب و عرصه‌های مختلف تجربه کسب کنند.
استاندار گیلان امر به معروفی که از سوی مردم انجام گیرد را به مراتب اولی تر دانست و گفت: از رسانه‌ها نیز می‌خواهم حرف دل جوانان را به ما برسانند؛ از نظر سنی نسبت به سایر استانداران کشور احساس قرابت بیشتری با جوانان داشته و لذا انتظار دارم همراه و همگام با هم برای نیل به اهداف متعالی تلاش کنیم.
دکتر سالاری با اشاره به برخی ناملایمات‌ و بداخلاقی‌ها، اظهار داشت: همه ما مسئولان از مردم حقوق می‌گیریم و شایسته است تمام توان خود را برای خدمت خالصانه به آنها به کار ببریم؛ حتی اگر یک نفر کارشکنی کند کارنامه همه خراب خواهد شد چرا که ما به هم پیوسته هستیم و در کنار هم می‌توانیم موفق ظاهر شویم.
وی با بیان اینکه وظیفه سنگینی در برابر جوانان داریم، خاطرنشان کرد: نباید به گونه‌ای پیش برویم که رؤسای جمهور آمریکا و رژیم صهیونیستی که همواره به انحاء مختلف بداخلاقی‌ها و کارشکنی‌هایشان برایمان برملا شده است، ژست دلسوزی برای مردم بزرگ ایران بگیرند. استاندار گیلان اضافه کرد: کاری نکنیم کشورهای بیگانه برایمان عربده بکشند؛ این کشور، نظام و انقلاب متعلق به همه مردم است؛ کاری نکنیم بستر برای سوء استفاده‌ مخالفان و دشمنان نظام اسلامی فراهم گردد.
دکتر سالاری ادامه داد: معضل اشتغال اساسی‌ترین موضوع مد نظر ما است و این معضل با کمک آحاد مردم و همراهی و همدلی برطرف شدنی است. وی تأکید کرد: برای حل مشکلات مردم لازم است منیت‌ها، دیوار کشی‌ها و منافع و سلایق گروهی و حزبی را کنار بگذاریم.
نماینده عالی دولت در استان با تأکید بر لزوم توجه به نصایح رهبری معظم انقلاب که همواره چراغ راه بوده است، عنوان کرد: به هیچ کسی در خارج از مرزهای کشور اجازه ندهیم حتی تصور کند می‌تواند تیشه به ریشه ی منافع ملی ما بزند.
دکتر سالاری در پایان سخنانش با تشکر از کسانی که با رعایت اصول و بصورت کاملا متمدنانه گلایه‌مندی خود را طی روزهای اخیر ابراز کردند و تقدیر از عوامل نیروی انتظامی استان که صبورانه مردم را همراهی کردند و قدردانی از خانواده‌‌هایی که دلسوزانه جوانان را همراهی کرده و برای روشن کردن ذهن آنها تلاش کردند، گفت: انشاءا... همه با هم، دست در دست هم، برای ساختن ایرانی آباد و پرمهر، تلاشی مجدانه خواهیم داشت.

شهردار رشت: تنها شهر خلاق خوراک حلال دنیا هستیم/ با کار مداوم به جای اولین ها می توانیم بهترین باشیم
سپس شهردار رشت با ایرادِ سخنانی با اشاره به حاج میرزا رفیع اولین شهردار رشت و قدردانی از زحمات وی ابراز داشت: رشت بنابر شواهد تاریخی همیشه شهر اولین ها بود و این اولین‌ها برای ما بسیار ارزشمند است . این که صاحب اصالت و هویت باشیم و به یک جایگاه پر افتخار از گذشتگان ببالیم بسیار دارای اهمیت می باشد و بار مسئولیت ما را چندین برابر می‌کند.
دکتر مسعود نصرتی در ادامه خاطرنشان کرد: در این روز که به ندرت تکرار خواهد شد گرد هم آمده ایم که برای حل آینده چه می توان می‌توان کرد. ما در گذشته سال ۵۵ به عنوان ۵ شهر دارای زیر ساخت محسوب می شدیم، و در سال ۱۳۱۰ به عنوانه ۱۰ استان برتر کشور معرفی‌ شده بودیم، شهری که ۴۵۷ سال پیش در دوران صفوی مرکزیت گیلان را با توجه به موقعیتش دارا بود امروز در آمار رسمی‌ در زیرساخت در جایگاه ۲۶ است . وی ادامه داد: ما باید ضمن افتخار به گذشته درباره شرایط امروزمان و آینده سخن بگوئیم تا با این تسهیلات و موقعیت به آسیب‌شناسی و موقعیت سنجی بپردازیم.
شهردار رشت افزود: شکوفایی رشت با اتّحاد و همدلی میسر خواهد شد تا به سوی اهداف و اعتلای والای شهر رشت پیش برویم. وی خاطرنشان کرد: برای ورود سرمایه گذار در رشت هم بهانه‌های زیادی و هم محبت‌های الهی متعددی وجود دارد،باید برای جذب این سرمایه گذاران همه توان خود را به کار ببندیم. در این زمینه اتحاد بسیار خوبی‌ در رشت بین نمایندگان استاندار، اعضای شورا و شهرداری وجود دارد ک باید به نحوه احسنت از آن بهره جست.
نصرتی افزود: ساله ۲۰۱۵ شهر رشت به عنوان شهر خلاق در شبکه شهرهای یونسکو جز ۲۵ شهر در زمینهٔ خوراک شناسی‌ معرفی‌ شده است و این یکی‌ از بهترین فرصت های شهر رشت است که می توانیم فرصتی برای تمام گردشگران شمال کشور حداقل برای صرف غذا ایجاد کنیم. وی در ادامه گفت: اکنون با تلاشهای متعدد توانستیم امتیاز دیگری نیز کسب کنیم و آن کسب مجوز برند شهر حلال است که با توجه به این که در بین تمام ۲۵ شهر خلاق غذای دنیا از این موهبت برخوردار هستیم می توانیم از آن بهره برداری و ثبت کنیم.
شهردار رشت در ادامه گفت: با یک سال کار مداوم و جدی می‌توان جای صحبت از اولین‌ها بودن از بهترین‌ بودن سخن گفت در این زمینه همه باید مسئول باشیم و شهر را در کنار هم اداره کنیم.
وی با اشاره به اغاز به کار اتاق شکوفایی در هفتهٔ گذشته ادامه داد: شهردار بدون حمایت شورا و استاندار و شهروندان قدرت کافی‌ برای گردانندگی شهر و به ثمر رساندن والای اعتلای شهر رشت نخواهد داشت.
علوی رییس شورای اسلامی شهر رشت، قربانی رییس مجمع نمایندگان استان گیلان، پرواز همای خواننده مطرح گیلانی از دیگر سخنرانان مراسم بودند.
در ادامه هم لوح تقدیر به مفاخر رشت در زمینه های گوناگون اهدا شد. بر این اساس در حوزه ورزشی به مجید جهانپور مربی فوتبال، و زهرا شجاعی تکواندوکار، آیت‌الله سید مصصطفی رودباری در حوزه روحانیت، در حوزه قرآنی حافظ کل قرآن حاج محمد فلاح پور و حافظ کل قرآن حاجیه خانم شهربانو قاسمی، حسین وفایی از خیّرین گیلان و هیئت امنای امام زاده قاسم ، میرجعفر ابریشمچی از خیرین گیلانی، ناصر مسعودی در بخش هنر، فرهاد مهرانفر فیلمساز بنام گیلانی ، انوش نصر و نسرین بابائی از بازیگران پیشکسوت، سردار حق بین در حوزه نظامی، دکتر علی رضا نیکویه در حوزه علوم انسانی‌، دکتر مجید اروند در علوم پایه، ،دکتر حسین همتی و دکتر فرنوش فرضی در حوزه علوم پزشکی‌، رضا پور رحیمی از مبتکران نوجوان مخترع و خانواده شهید بابک نوری هریس و برخی دیگر از نخبگان و فرهیختگان گیلانی مورد تقدیر قرار گرفتند.
در انتها نیز نشان گواهینامهٔ شهر حلال به شهردار رشت تقدیم شد.
گفتنی است سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا، محمد صبور حسین رایزن فرهنگی ایران و بنگلادش، موسی پژوهان مشاور سازمان شهرداری های کشور، محمد خدادادی رییس مجمع شهرداران شهرهای آسیایی، دکتر رحیمی، دکتر فخاری مدیرعامل موسسه غذای حلال، استاد ابریشمچیان یکی از خیرین استان گیلان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان و جمع کثیری از فرهیختگان، نام آوران و شهروندان رشت از دیگر میهمانان مراسم بودند.

پربیننده‌ ترین ها