اولین گروه اعزامی از رزمندگان گیلان، اوایل مهر ماه ۱۳۵۹ در قالب یک گروهان متشکل از پاسداران و بسیجیان  به منطقه سر پل ذهاب اعزام گردید که با شهادت ۱۳ تن از این گروه و تشییع پیکر پاکشان در رشت، میدان شهرداری به نام میدان شهداء ذهاب مزین شد.

در واقع یکی از به یاد ماندنی ترین صحنه های دفاع مقدس اعزام رزمندگان به جبهه های حق علیه باطل بود که حال و هوای خاصی داشت.

اعزام رزمندگان درشهرستان رشت معمولاً از میدان شهدا( شهرداری- مرکز شهر) به سوی جبهه های جنگ صورت می گرفت و همواره با حضور پر شور مردم، مسئولین انقلابی و روحانیون همراه بوده و باعث دلگرمی و افزایش روحیه برای رزمندگان در آن سالها میشد.

برهمین اساس و پاس بزرگداشت نخستین گروه اعزامی رزمندگان گیلانی به جبهه ها، مکان نخستین کنگره ملی شهدای گیلان از نمایشگاه بین المللی واقع در جاده تهران به میدان شهدای ذهاب تغییر کرد و با فضاسازی بسیار مناسب بیش از ۵۰۰۰نفر در مکان اجلاسیه های کنگره ملی مستقر شدند.

گفتنی است گیلان در طول جنگ تحمیلی حدود ۵۰۰۰۰رزمنده به جبهه ها اعزام نمود که از این میان هشت هزار قهرمان به درجه والای شهادت نائل گشتند و بسیاری نیز اسیر و جانباز شدند.

 

در اثر همین رشادت های گیلانیان در دفاع مقدس است که حاج قاسم سلیمانی در کنگره شهدای گیلان گفت: گیلان به اندازه چند استان در دفاع مقدس ادای دین کرده، باید دست تک تک این مردم را بوسید، هشت هزار شهید انسان را متحیر می کند.

پربیننده‌ ترین ها