اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، در راس هیاتی بلندپایه متشکل از محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، زهرا احمدی پور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و  جمعی از مدیران عامل بانک های کشور عصر چهارشنبه هفتم تیر ماه به منظور انجام سفری 2 روزه، با استقبال مقامات استانی، وارد فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت شد.

به گزارش خط اول بازدید از راه آهن قزوین ـ رشت و آزاد راه این مسیر، افتتاح یک واحد صنعتی و بازدید از طرح های منطقه آزاد انزلی از برنامه های نخستین روز سفر معاون اول رئیس جمهوری به گیلان بود و افتتاح یک پروژه صنعتی در صومعه سرا و حضور در جلسه شورای اداری استان با محوریت اقتصاد مقاومتی از برنامه های روز دوم سفر اسحاق جهانگیری در استان بوده است. رییس سازمان گردشگری نیز در این مدت یک هتل پنج ستاره در فومن، یک هتل چهار ستاره در لاهیجان و یک مجتمع گردشگری سه ستاره در چمخاله لنگرود را افتتاح کرد. استاندار گیلان در استقبال از معاون اول رییس جمهور گفته بود که برای اجرای این طرح ها در مجموع 192.5 میلیارد تومان هزینه شده است که 929 نفر اشتغال مستقیم را در پی داشته است.

 

جهانگیری: برای گیلان نقش فراملی قائل هستیم

اما نقطه قوت این سفر نشست شورای اداری استان بود که با حضور معاون اول رییس جمهور و هیات همراه (البته وزیر راه و شهرسازی پیشتر گیلان را ترک کرده بود و در عوض وزیر نفت در شورای اداری استان گیلان حاضر شده بود ) برگزار شد؛ اسحاق جهانگیری در این جلسه اظهار داشت : مهمترین مسئله پیش روی کشور مسائل اقتصادی است و نیازمند این هستیم که اقتصاد کشور را به نقطه ای برسانیم که چالش های کشور را رفع کنیم .وی با اشاره به این که کاهش قیمت نفت از 120 دلار به 40 دلار تاثیر خود را در درآمدهای دولت گذاشته بود افزود : بیکاری کشور مثل دوران قبل نیست و اگر گفته می شود بیکاری کشور نرخش 11 درصد است بیکاری جوانان تحصیل کرده کشور بالای 25 درصد است.

معاون اول رییس جمهوری ، حل مسئله بیکاری را نیازمند تولید و سرمایه گذاری دانست و راهکار افزایش تولید و رشد اقتصادی را نیز تامین منابع بانکی و جذب سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد. وی تصریح کرد : مهمترین پیام اقتصاد مقاومتی سیاست اجماع سازی است و همه دستگاه ها باید در یک مسیر قرار بگیرند برای فراهم کردن زمینه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و اینکه هرکس بداند برای اجرایی شدن سیاست اقتصاد مقاومتی چه کاری باید انجام دهد.

جهانگیری یاداور شد: در سال 95 دولت و مجموعه بخش خصوصی و نهادهای دیگر برای اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی حمایت کردند و رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری وضع خوبی پیدا کرد البته سرمایه گذاری هنوز جای کار دارد.  وی با تاکید بر لزوم همکاری تمامی دستگاه ها گفت :برای همه مدیران دولتی و غیر دولتی در سیاست های ابلاغ شده اقتصاد مقاومتی نقش تعریف شده که باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد : امسال 6 هزار واحد صنعتی در کشور راه اندازی می شود و از این تعداد سهم قابل توجهی به گیلان اختصاص می یابد .به گفته وی در دولت دوازدهم واحدهای کوچک متوسط در یک تعامل مالیاتی تعیین میکنند چقدر مالیات باید بدهند .

جهانگیری با تاکید بر این که صادرات کالاهای غیر نفتی در گیلان باید نقش پررنگ تری ایفا کند و بایدجایگاه خود را بالا ببرد افزود: ارتباط مان با بخش خصوصی باید بیشتر شود و در جهت رفع قید و بندهای بخش خصوصی باید تلاش بیشتری کرد .وی با اشاره به این که گیلان استان معمولی نیست و برای آن نقش فراملی قائل هستیم اظهار کرد : این استان محور توسعه گردشگری و یکی از کانون های مهم گردشگری کشور است و ورود 38میلیون مسافر به این استان عدد بزرگی است که باید اقتصاد استان را متحول کند .

وی گفت : گیلان می تواند در توسعه اینده کشور نقش زیادی ایفا کند و به یکی از کانون های اصلی صنایع دانش بنیان و به کانون صادرات کشور تبدیل شود و اطمینان می دهم از این سفر کار گروهی برای مواردی که در این جلسه اشاره شد بررسی و پیگیری شود و موانع برطرف شود. معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد : اگر سرمایه گذار برای پتروشیمی استان پیدا شود بیش از یک میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری در گیلان وجود دارد.

معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش یاداور شد: انتخابات مهمی در ایران برگزار شد و از نظر مشارکت سیاسی و آرامش و نظم و آگاهی ایران را به عنوان یک کشور دارای دموکراسی در سطح دنیا معرفی کرد .جهانگیری متذکر شد: باید قدردان این مردم باشیم که در شرایط خاص به گونه ای عمل می کنند که برای کشور به عنوان سرمایه می شود.

وی تصریح کرد : انتخابات سرمایه بزرگ اجتماعی برای کشور ایجاد کرد و امید و اعتماد در کشور به شدت بالا رفت و شرایطی به وجود اورده که ما با اتکا به این سرمایه می توانیم از بسیاری از مشکلات عبور کنیم.  معاون اول رییس جمهوری گفت : فرقی نمی کند هر کسی به هر فردی که رای داده الان باید برای تغییر و تحول برای حل مشکلات پیش روی کشور دست به دست هم بدهند

جهانگیری اظهار کرد : ما در منطقه حساسی قرار داریم و در شرایطی هستیم که مدیران امریکایی دارند در منطقه دست به تحرکات مختلفی می زنند و قراردادهای کلان با کشور عربستان و سایر کشورها می بندند و معنای ان این است که امریکاییها می خواهند دست به اقداماتی بزنند . وی خاطرنشان کرد : ما در کشور و منطقه از امنیت و ثبات برخورداریم و ولی دشمنان می خواهند امنیت پایدار ایران را برهم بزنند ولی با اگاهی ملت و نیروهای خدوم این امر اتفاق نمی افتد.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد : ما باید باید قدر این امنیت را بدانیم و با همدلی و هماهنگی بیشتر به رفع مسایل کشور بپردازیم .جهانگیری خاطرنشان کرد : کلیه برنامه های اقتصاد مقاومتی در سال 96 ابلاغ و اعلام شده و امیدواریم موفق شویم در دولت دوازدهم اجرای کامل آن را داشته باشیم.

 

نوبخت: 97 درصد اعتبار 1300 میلیارد تومانی سفررییس جمهور به گیلان جذب شده است

سخنگوی دولت هم در جلسه شورای اداری گیلان گفت: افزون بر 97 درصد اعتبار 1300 میلیارد تومانی سفر رییس جمهور به گیلان تاکنون جذب شده است. محمد باقر نوبخت در این جلسه اظهار کرد: ره اورد دولت یازدهم برای گیلان سفر رییس جمهور بود که در آن سفر 1300میلیارد تومان برای طرح های زیر بنایی مشکل دار استان اختصاص یافت.

وی خاطرنشان کرد: می شد این اعتبار را به هزاران پروژه کم اهمیت اختصاص داد ولی ترجیح داده شد چند پروژه مهم اجرا شود. نوبخت افزود: با عبور تونل از بیش از سه کیلومتر از کوههای البرز و رفع مشکلاتی که در حفاری کوه برای ایجاد تونل انجام شد تا ماه های اینده شاهد شنیدن سوت قطار خواهیم بود. سخنگوی دولت در خصوص طرح احیای دورودخانه گوهر رود و زرجوب رشت تصریح کرد: طرح احیای این دو رودخانه از یک سال و نیم پیش آغاز شده و دولت 50 میلیارد تومان برای این طرح تصویب کرد که 15 میلیارد تومان آن جذب شد .

نوبخت اذعان داشت: چند مشکل اساسی در باره این دورودخانه وجود دارد اول مشکل شیرابه پسماندهای انباشته شده در سراوان و دیگری فاضلاب شهر که به این رودخانه ریخته می شود که باید با تکمیل سیستم فاضلاب شهر و فاضلابهای مسمومی که از بیمارستانها وارد می شود اصلاح شود. سخنگوی دولت اظهار کرد: این 15 میلیارد تومان بین اب منطقه ای و اب و فاضلاب و محیط زیست و شهرداری تقسیم شد.

 

آیت الله قربانی: وضعیت دو رودخانه زرجوب و گهر رود رشت هنوز مشخص نیست

نماینده ولی فقیه در گیلان نیز در جلسه شورای اداری گیلان گفت : گام هایی توسط دولت تدبیر و امید برای رفع مشکلات اقصادی برداشته شده اما برای نتیجه بخشی موثرتر مسئولان بایستی اهتمام بیشتری نسبت به این امر داشته باشند. آیت الله زین العابدین قربانی اظهار داشت: مشکلات و اسیب های اجتماعی زیادی ناشی از گرفتاری های معیشتی در جامعه وجود می آید که دولت باید برای آنها چاره جویی کند.

وی در ادامه اسلام را دین صلح خواند و افزود: اسلام دین زندگی است که در همه ابعاد زندگی قانون دارد و در کشورهای اسلامی همه پیروان مذاهب مختلف همواره در کنار هم در سایه اسلام زندگی می کرده اند. آیت الله قربانی با اشاره به حملات اخیر تروریستی تهران به مجلس شورای اسلامی و مقبره امام راحل گفت: سپاه سرافرازمان با حمله موشکی به آنها گوشه ای از قدرت دفاعی کشورمان را به نمایش گذاشت. نماینده ولی فقیه در گیلان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ما مسئولان خدومی دارد ، خواستار اعتبارات بیشتر ملی برای رفع مشکلاتی همچون پاکسازی دو رودخانه گوهر رود و زرجوب شد.

 

دکتر نجفی: تلاش ما ریشه کن کردن بیکاری در گیلان با حمایت همه جانبه ی دولت است

استاندار گیلان گفت : برای ریشه کن کردن بیکاری در گیلان با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت همه جانبه دولت اهتمام داریم . محمدعلی نجفی هم در نشست شورای اداری گیلان که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: اگرچه در کاهش نرخ بیکاری به موفقیت هایی دست یافته ایم اما تمام اهتمام ما ریشه کن کردن بیکاری در گیلان با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت همه جانبه دولت است.

وی با ارائه گزارشی از توفیقات دولت در استان وهمچنین انتظارات مردم گیلان اظهارکرد :همانند سایر استان‌های کشور به لطف الهی و با عنایت رهنمودهای مقام معظم رهبری و تدابیر و برنامه‌های هدفمند دولت دکتر روحانی، مانیز شاهد تحولاتی چشمگیر در مسیر توسعه همه جانبه استان بوده ایم. وی با اشاره به مشارکت 83 درصدی مردم گیلان در انتخابات و رأی 69 درصدی به دکتر روحانی اظهار کرد: این آراء نسبت به دوره قبل با رشد 12.4 درصدی همراه بود .

وی آرای بالای مردم به تداوم دولت تدبیر و امید را موید قدرشناسی و هوشیاری مردم ولایت مدار و سخت کوش استان بویژه جوانان و فعالان سیاسی دانست. نجفی با بیان اینکه گیلان طی چند سال گذشته در شاخص‌های اساسی توسعه، به دستاوردهای امیدوارکننده ای دست یافته است، گفت: کاهش نرخ بیکاری از 15.6 درصد در ابتدای دولت به 11.3 درصد در پایان سال 1395 ، کسب رتبه میانگین اول در شاخص‌ مهم و موثر بهبود مستمر فضای کسب و کار براساس گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در چهار سال گذشته ،افزایش میزان سرمایه گذاری داخلی از یکهزارو500 میلیارد تومان در سال 92 به بیش از پنج هزارمیلیارد تومان در سال 95 از جمله موفقیت های دولت در استان بوده است.

وی افزایش شاخص برخورداری گاز طبیعی از 63درصد به 96 درصد، بهره مندی ازآب شرب روستایی از 64درصد به 76درصد ،افزایش روستاهای برخوردار از اینترنت از 45 روستا به بیش از یکهزار و500 روستا و افزایش پهنای باند ورودی اینترنت از 24 به 130 را از جمله این موفقیتها عنوان کرد. وی ادامه داد : شکوفایی چشمگیر منطقه آزاد انزلی و آغاز به کار بندر بزرگ کاسپین که مورد بازدید معاون اول رئیس جمهوری قرار گرفت از دستاوردهای دیگر دولت در استان است.

نجفی تصریح کرد:در فضای پس از برجام توسعه صادرات غیرنفتی با 20درصد رشد نسبت به سال 1394، در سال 1395 به نزدیک 350 میلیون دلار بالغ شد. وی بابیان اینکه تعداد شرکتهای فعال دانش بنیان در استان هم اکنون بیش از 52 شرکت است، گفت :تلاش داریم این تعداد شرکت به 200 واحد افزایش یابد. نجفی با تاکید بر اینکه گیلان بعنوان استان پیشرو در پرداخت تسهیلات رونق تولید با پرداخت بیش از 530 میلیارد تومان استان سوم کشور به لحاظ تعداد و درصد جذب در کشور معرفی شد، افزود : در همین راستا حجم تسهیلات پرداختی صندوق کارآفرینی امید نیز از حدود 200 میلیارد ریال در ابتدای دولت یازدهم به بیش از 550 میلیارد ریال در سال گذشته بالغ شد.

وی با بیان اینکه در حوزه سلامت، استان گیلان در طرح پزشک خانواده حائز رتبه اول شد، خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از یک و نیم میلیون نفر از جمعیت دو و نیم میلیون نفری گیلان یعنی بیش از 60درصد تحت پوشش بیمه سلامت هستند. وی ادامه داد: در این دولت از ابتدای طرح مذکور 254 هزار نفر از جمعیت فاقد بیمه استان تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند.

نجفی با قدردانی از بازدید معاون اول رئیس جمهوری با همراهی رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی از راه آهن گیلان گفت: این خط ریلی با تخصیص اعتباری معادل یکهزار و 100 میلیارد تومان دردولت یازدهم در آستانه بهره برداری تا رشت قرار گرفته است که امیدواریم با تدبیر دولت تسریع لازم در تکمیل این راه آهن و اتصال آن به انزلی و آستارا انجام شود.

وی به دستاوردهای دولت در بخش کشاورزی نیز اشاره و بیان کرد :میزان تولیدات کشاورزی استان که از میانگین قیمتی خوبی هم برخوردار است به 2.8 میلیون تن رسید که حدود دو و نیم درصد کل تولید کشور را به خود اختصاص می دهد .  نجفی خاطرنشان کرد: همچنین گیلان در حوزه پرورش ماهی در قفس بعنوان استان پیش رو است.

استاندار گیلان با اشاره به موفقیت دولت در کنترل قیمت برنج گفت : اقتصادی شدن قیمت برنج در دولت تدبیر و امید موجب شکوفایی بیش از پیش تولید این محصول وامیدواری کشاورزان شد. نجفی تصریح کرد : در محصول چای با امیدواری ایجاد شده در بین مردم نسبت به دولت در زمینه حمایت از این محصول و احیاء چند هزار هکتار باغ های رها شده و نیز لطف الهی با بارش مناسب باران ما در سال های اخیر با رشد چشمگیر این محصول مواجه بودیم.

وی به تعیین قیمت مناسب برگ سبز چای از سوی دولت و ترغیب مردم به روی آوردن مجدد به مزارع چای اشاره و خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته با اتفاقات خوبی که در این بخش افتاد شاهد افزایش تولید برگ سبز چای و پرداخت به موقع به چایکاران از سوی دولت بودیم. نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: در سال جاری نیز با عنایت دولت در یک اقدام تقریباً بی سابقه تاکنون 64 درصد از بهای برگ سبز چای خریداری شده، پرداخت شده است.

استاندار گیلان به اقدامات موثر انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی یکی از اصلی ترین برنامه های ستاد اقتصاد مقاومتی به شمار می رود. وی شناسایی و احصاء طرحهای نیمه تمام تولیدی و گردشگری ،، و برنامه ریزی برای تکمیل و بهره برداری آنها را از دیگر اقدامات صورت گرفته در ستاد اقتصاد مقاومتی عنوان و تصریح کرد: اجرای طرح های متنوع در زمینه کاهش تصدی های دولتی، برون سپاری فعالیت‌های دستگاههای اجرایی، مکانیزه و اینترنتی کردن فعالیت‌های خدماتی دستگاههای اجرایی بویژه ارائه 11 خدمت به سرمایه گذاران در بستر اینترنتی از جمله این اقدامات است .

نجفی با اشاره به اجرای طرح روستای فاقد بیکار در گیلان که اولین آن ها بصورت ویدئو کنفرانس توسط معاون اول رییس جمهور افتتاح شد،گفت: در سال جاری از بین 16 شهرستان دو روستا را برای اجرای این طرح تعریف کرده ایم. وی در بخش دیگری از سخنان خود به انتظارات مردم و خادمان آنان در استان گیلان از دولت تدبیر و امید اشاره و خاطرنشان کرد: تأمین اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل هر چه سریعتر راه آهن قزوین _ رشت و اتصال آن در ادامه به انزلی و آستارا و نیز تکمیل باقیمانده آزادراه قزوین - رشت از انتظارات مهم مردم و مسئولان استان بشمار می رود.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: تأمین اعتبار ویژه جهت ساماندهی پسماندها در استان که در حال تبدیل شدن به یک معضل در استان‌های شمالی است از دیگر انتظارات مردم گیلان است . وی به مشکلات موجود در تالاب انزلی نیز اشاره و بیان کرد: احیاء تالاب انزلی مهمترین محل تکثیر و زاد و ولد ماهیان دریای خزر را تضمین می کند و باعث ایجاد هزاران فرصت شغلی در حوزه های صید و صیادی ، گردشگری و حتی تولیدی در استان می شود.

وی تصریح کرد: انتظار مردم استان از دولت اینست تا همانند احیاء دریاچه ارومیه که یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید بشمار می رود ، تخصیص اعتبارات لازم در خصوص این تالاب نیز اجرایی شود. نجفی لزوم حل و فصل نهایی موضوع سد شفارود که هم اکنون بیش از 35.2 درصد پیشرفت دارد را از دیگر انتظارات استان دانست و گفت: کمیته سه جانبه مأمور از طرف دولت برای صدور مجوز زیست محیطی سد شفارود نظر مثبت خود را اعلام نموده و هم اکنون منتظر تصویب نهایی دولت است.

وی تأمین اعتبارات مورد نیاز جهت اتمام طرح های حیاتی توسعه استان بویژه سدهای پلرود، دیورش و سدهای لاستیکی استان را نیز مورد توجه مردم و کارگزاران دولت دانست و گفت: تامین اعتبار لازم برای تکمیل راههای شریانی بویژه محور غرب استان، اتمام بیمارستان‌های لنگرود، لاهیجان، تالش و کنارگذرهای شهرستانی پر ترافیک استان نظیر لنگرود، انزلی و تالش از دیگر انتظارات گیلانیان محسوب می شود.

 

زهرا احمدی پور: تحول بنیادین در اقتصاد در گرو توسعه گردشگری است

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ توسعه صنعت گردشگری را راهکاری برای توسعه اجتماعی و تحول بنیادین در نظام اقتصادی قلمداد کرد. زهرا احمدی پور نیز در این نشست بر لزوم توجه به ظرفیت استان‌ها در تدوین سیاست راهبردی حیطه گردشگری تاکید کرد و گفت: توسعه این صنعت راهکاری برای توسعه مناسبات اجتماعی و تحول بنیادین در اقتصاد است.

وی توجه به ظرفیت استان‌ها در تدوین سیاست‌های راهبردی حوزه گردشگری را ضروری خواند و افزود: هر استان دارای ظرفیتها و امکاناتی است که سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در تلاش است تا بر اساس همان داشته ها، محورهای توسعه گردشگری را ترسیم نماید. این مقام مسئول تصریح کرد: سیاست‌های راهبردی حوزه گردشگری در سال جاری مبتنی بر این ویژگیها تدوین شده و مزیت‌های گردشگری هر استان در آن لحاظ گردیده است.

احمدی پور با اذعان این مطلب که صنعت گردشگری به‌دلیل داشتن ویژگی‌های چندبخشی،نقش مؤثری در توسعه اقتصادی کشورها ایفا می‌کند،مشارکت تمامی نهادهای دولتی و مدنی را خواستار شد. معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: امروز شاهد جابجایی منابع تولیدکننده ثروت از صنایع سنگین به‌سمت خدمات و به‌طور ویژه به‌سمت صنعت گردشگری هستیم و بر همین اساس می توان ادعا نمود که صنعت گردشگری برای اینکه کشور را به سمت ثروت ملی سوق دهد،باید بر اساس ظرفیت‌های موجود به دنبال طرح‌های کلی،راهبردی و بلندمدت باشد.

وی با بیان اینکه امروز به‌دنبال تدوین سیاست‌های کلی صنعت گردشگری کشور هستیم و در برنامه پنج‌ساله ششم نیز توجه به این حوزه به وضوح دیده می شود،خاطر نشان کرد:تلاش شده تا در این برنامه راهبردی با نگاهی آمایشی ظرفیت‌های استان‌ها مشخص و متناسب با آن طرح‌های توسعه‌ای تدوین شود. وی گیلان را استانی با ظرفیت‌های طبیعی، گردشگری و تاریخی بسیار خوب دانست که باید در مسیر توسعه و تعالی صنعت گردشگری بدان توجه شود و رونق اقتصادی را با تکیه بر طرفیت های داخلی آن به بار نشاند.

 

لاهوتی: راه‌آهن رشت به آستارا احداث شود

 نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: سرانه تولید زباله در استان گیلان بسیار بالا بوده و نیازمند حمایت ویژه دولت در این بخش هستیم. مهرداد لاهوتی در جلسه شورای اداری استان گیلان در سالن اجتماعات استانداری رتبه این استان را در بخش صنعت ۱۳ دانست و اظهار کرد: از اینکه دولت تلاش کرده تا رتبه صنعت استان گیلان ارتقا پیدا کند قدردان زحمات دولت هستیم.

وی با اشاره به اینکه رتبه سرمایه‌گذاری در استان گیلان ۱۰ است تصریح کرد: یک هزار و ۱۰۰ واحد در دست اقدام در این استان وجود دارد که پیشرفت فیزیکی پنج درصد از آن‌ها بالای ۵۰ درصد است که برای بهره‌برداری نیازمند گشایش اعتبار هستند. نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۷۰ درصد از تکمیل راه‌آهن در دولت فعلی رقم خورده و جای امیدواری دارد، گفت: از دولت انتظار داریم راه‌آهن رشت به آستارا و راه‌آهن رشت به قائم‌شهر را برقرار کند که ایجاد راه‌آهن کمک دولت به دو استان است.

لاهوتی با تأکید براینکه در بخش کشاورزی دولت همت کرده و تولید چای در دولت ۱۴ هزار تن بود که اکنون به ۵۰ هزار تن رسیده است، افزود: هفت هزار هکتار از باغات گیلان باید به این استان برگردد و ما از طرف دولت به مردم قول داده‌ایم که سه درصد اختلافی که بین پرداخت مطالبات چای‌کاران وجود دارد برطرف شود. وی با اشاره به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج مورد نیاز کشور گفت: اکنون دو میلیون و ۴۰۰ تن از برنج مورد نیاز کشور در استان گیلان تولید و برداشت می‌شود و استان گیلان این توانایی و ظرفیت را به تنهایی دارد که کشور را به لحاظ تولید برنج خودکفا کند.

 

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید ابریشم جای واقعی خود را در استان گیلان پیدا کرده است، تصریح کرد: در بحث کرم ابریشم و پیله تر دیگر نیازمند حمایت‌های دولت نیستیم. لاهوتی با اشاره به وضعیت ساماندهی سواحل کشور اظهار کرد: در ساماندهی سواحل کشور مدیریت کافی حاکم نیست و سرانه تولید زباله در استان گیلان بسیار بالا بوده و نیازمند حمایت ویژه دولت در این بخش هستیم.

پربیننده‌ ترین ها