نادر خسرو گیلانی ادیب ورزشکارایران باستان (اخوی کوچک ناصر خسرو)  در سفر به نقاط مختلف دنیای جدید، وقایع ورزشی دنیای فرنگ را به رشته تحریر در آورده است. او درخصص فوتبال چنین می نویسد:

فوتپال یا ساغِر نوعی نبرد است که تعداد جنگجویان آن بایستی الزاما برابر باشد. در این نبردها حمل سلاح ممنوع است و افراد می توانند از ضربات تنه، پا و سر خود برای نبرد و غلبه بر حریف استفاده کنند. عموما قدبلندترین فرد را  در انتها نگه میدارند  که  می تواند از ضربات مشت خود هم استفاده کند. بدلیل گرمای هوا جنگجویان زره نمی پوشند و به همین دلیل قبل از مسابقات چند هفته ای را به پرورش اندام و قوی کردن عضلات می پردازند. جنگ فوتبال بسیار طولانی بود و اینجانب بدلیل وعده ای که با سبیه یکی از وزرای فرنگی داشتم حوصله نکردم تا  آخر بمانم لیکن در آن مدت که جلوس کرده بودم کسی کشته و زخمی نشد.

کنایات و اصطلاحات:

تشویق: فحاشی همگانی. صدای جمعی از مردم که همزمان فحش واحدی را تکرار می کنند.

 شعار: فحش. دروغی که با صدای بلند فریاد بزنند. اطلاعات طبقه بندی شده در مورد خانواده بازیکنان که برای اولین بار در ورزشگاه افشا می شوند.

تماشاگر: کسی که بازی را تماشا می کند و همزمان به ابراز احساسات فرو خورده خودش می پردازد. کسی که بهترین گونه آن در ایران زندگی می کند و به ورزشگاهها می رود. این موجود همیشه به هنگام تخریب امکانات و تابلو شدن فحاشیها با تماشاگرنما جایگزین می شود.

تماشاگرنما: تماشاگر واقعی. تو سری خور. بدبخت. فردی که همیشه مسئول تمام اتفاقات بد در ورزشگاه است. 

موج مکزیکی: افرادی که به طور منظم و هماهنگ بلند می شوند و به کس یا کسانی فحش یا علامت می دهند. این نوع فحاشی مانند ذرت مکزیکی لذیذ است.

شیر سماور: زائده تحویل چای به درون استکان به شکلی زننده و توهین آمیز. وسیله ابراز احساسات تماشاگران که معمولا به همراه لاستیک و اگزوز خاور استعمال می شود.

لیدر: پیشرو. بوقدار. افرادی که بتوانند بابت فحش دادن مردم پول دریافت کنند. کسانی که برای جلوگیری و یا هدایت و هماهنگی فحش های تماشاگران هزینه ایاب و ذهاب دریافت می کنند. انواع رقاص و فحاش آن بیشتر مورد توجه هستند.

خطا: لگدی که داور موفق به دیدن آن شده است. برخورد اتفاقی اعضای حساس، به اعضای غیرحساس بدن بازیکن حریف. تسویه حساب و جبران فحش ها تا همان لحظه ارتکاب و سبک شدن حساب تا برخورد بعدی.

پخش زنده: دلیل استخدام جواد خیابانی در صداوسیما. عامل پر شدن جدول زمانی تلویزیون در دوره گرانی هزینه های تولید برنامه. فراهم کردن امکان تماشای بازی بدون شنیده شدن اصوات فحاشی ها

پخش با تاخیر: دلیل عدم تعدیل نیروهای قدیمی گزارشگر صدا و سیما. فراهم کردن امکان تماشای بازی بدون شنیده شدن اصوات فحاشی ها و تصاویر شکیرا

گزارشگر: عامل ترغیب افرادی که از منزل بازی را تماشا می کنند برای همراهی با تماشاگران داخل استادیوم و ایجاد بهانه برای فحاشی. مسئول صدور نظریات عرفانی و فلسفی در حین مسابقه. دلیل اصلی کاهش صدای تلویزیون و فحش خوردن بینندگان منزل از همسر و یا مادر.

 

مقام بلند پایه: کسی که علاقه به فوتبال و گرفتن عکس یادگاری با بازیکنان داشته باشد اما حضورش در ورزشگاه باعث باخت تیم میزبان است. 

پربیننده‌ ترین ها