باید به داشتن مدیرانی اینچنین به خود ببالیم، اینکه ورزشگاه های پیر شهرهای رشت و انزلی نیاز به تعمیر دارند شکی در آن نیست اما اینکه درست در آستانه دربی حساس گیلان بین سپیدرود و ملوان این تصمیم گرفته می شود و نیت بستن قسمت اعظمی از ورزشگاه را پیدا می کنند چیزی نمی توان گفت جز اینکه صورت مسئله را قبل از دربی پاک کرده اند تا شاهد یک مسابقه کم حاشیه باشند.

به گزارش خط اول، همه چیز از آن نهار مشترک آغاز شد، نهاری که استاندار گیلان به نیت نزدیک کردن دو تیم سپیدرود رشت و ملوان بندرانزلی و برطرف کردن مشکلات آنان ترتیب داده بود، حرف هایی زده شد از جمله اینکه ورزشگاه های پیر رشت و انزلی مستهلک شده اند و هر آن امکان وقوع حادثه ای ناگوار نظیر آنچه سال 1381 در ساری اتفاق می افتاد می رود.

استاندار هم همان روز به فرمانداران خود دستور داد تا بررسی های لازم را در این خصوص انجام دهند و گزارشی مبسوط روی میز استاندار باشد تا راهکارهای تامین اعتبارات مرمت ورزشگاه های فرسوده شهید عضدی رشت و تختی انزلی مشخص گردد.

خیلی زود کارشناسان فنی استان در اولین اقدام بازدیدی میدانی از ورزشگاه عضدی رشت به عمل آوردند و به این نتیجه رسیده اند سکوهای روبه روی جایگاه که گنجایشی چهار هزار تا چهار هزار و پانصد نفره دارد مستهلک است و در صورت تحمل بار سنگین نشست خواهد کرد.

و این یعنی عضدی تحمل دربی را نخواهد داشت.

این کارشناسان خبره تاکید کردند که هرچه سریعتر این جایگاه تعطیل و آماده تعمیرات گردد درحالیکه رقابتهای لیگ یک و حتی لیگ دو در جریان است و هر هفته یکی از تیم های داماش و سپیدرود اینجا بازی دارند. منهای جریان لیگ، دربی بزرگ گیلان که حتی کشور را تحت شعاع خود قرار می دهد قرار است کمتر از یک ماه دیگر در عضدی رشت برگزار شود و چشمهای زیادی منتظر برگزاری این دیدار است، بستن سکوهای روبه روی جایگاه این ورزشگاه در آستانه دربی می تواند بسیار تامل برانگیز باشد و این تصمیم کارشناسانه اما غیرحرفه ای قطعا مناسب استان نخواهد بود و لطمه جبران ناپذیری به خصوص به سپیدرود وارد می کند که همواره در دیدارهای خانگی و با حمایت همه جانبه هواداران به خصوص هواداران روبه روی جایگاه امتیازات بسیار خوبی در رشت کسب می کند.

سپیدرود در حال حاضر اگرچه از لحاظ مدیریتی و مالی سامانی ندارد ولی به لحاظ فنی در بهترین موقعیت خود شاید در تاریخ حیاتش قرار گرفته است و امیدواریم مسئولان بلند پایه استان با تدابیر بهتر این فرصت مناسب را از سپیدرود نگیرند و همه جوره به تیم کمک کنند.

امیدواریم اگر هم قرار است این اتفاق رخ دهد بعد از برگزاری دو بازی خانگی سپیدرود مقابل فجر سپاسی و به خصوص دربی گیلان مقابل ملوان صورت گیرد تا صدرنشین لیگ یک از حضور تماشاگران بهره لازم را ببرد.

اگر قرار است سکوهای بتنی مستهلک عضدی تعمیر شود ورزشگاه تختی انزلی که بسیار بیشتر از عضدی نیازمند تعمیرات فوری می باشد. این ورزشگاه با وجود عمر بیش از 50 سال، این روزها حال خوشی ندارد و با توجه به استقبال پرشور مردم انزلی از بازی های خانگی، تا قبل از وقوع حادثه ای ناگوار و بر جای ماندن افسوس ها، باید چاره ای اندیشیده شود اما قطعا همگی متفق القول هستند که انجام هرگونه تعمیری در ورزشگاه باید در پایان فصل یا تعطیلات نیم فصل باشد نه در کوران لیگ.

رئیس هیات فوتبال بندرانزلی هم همراه با ما تعمیرات میان فصلی ورزشگاه ها را مزاحمت برای تماشاگران می داند و می گوید: یکی از راهکارها ، ساخت ورزشگاهی متناسب با پتانسیل ورزشی بندرانزلی است که در این راستا نیز پیشنهاد ساخت ورزشگاه جدید در منطقه چراغ پشتان ، همچنان مطرح است اما با توجه به قرار داشتن آن منطقه در حریم تالاب بین المللی انزلی و اشکالات زیست محیطی وارد شده برآن، تا کنون این امر محقق نشده است. محمود رمضانی اضافه کرد: در صورت محقق نشدن ساخت ورزشگاه جدید ، تنها راهکار فعلی بازسازی اساسی ورزشگاه تختی ، به روز کردن امکانات آن و همچنین رفع موانع دسترسی به آن است.

اما اگر انزلی هنوز درگیر پیدا کردن زمین برای ساخت یک ورزشگاه جدید هست، این ورزشگاه دوم که در رشت ساخته شده است. ورزشگاه سردار جنگل که بعد از بازبینی ماموران کنفدراسیون فوتبال آسیا، بعد از رفع مواردی نه چندان بزرگ، مورد تایید قرار گرفته و حتی قرار شد بخاطر مهر عدم تایید بر تختی انزلی از سوی کارشناسان ای اف سی، سردار جنگل رشت ورزشگاه انزلی چی ها معرفی گردد.

اما این ورزشگاه حاشیه شهر رشت بعد از گذشت قریب به دو سال از بازدید ماموران ای اف سی، هنوز همان مشکلات نه چندان بزرگ از جمله راه دسترسی، روشنایی، نور ورزشگاه و جایگاه خبرنگاران و ... را برطرف نکرده است تا امروز شورای تامین استان با خاطری جمع از آن به عنوان ورزشگاه جایگزین دربی یاد نکند.

 

در حقیقت خطرات احتمالی راه دسترسی سردار جنگل کمتر از خطرات استهلاک جایگاه عضدی نیست و در هر دو این جان انسانهای بی گناه هست که تهدید می شود و متولیان امر باید هرچه زودتر و در سریعترین زمان ممکن تصمیمگیری و عملیات اجرایی را نه تنها آغاز بلکه به پایان برسانند تا کمترین اسیب به فوتبال و فوتبالدوستان گیلانی وارد شود.

پربیننده‌ ترین ها