فدراسیون شطرنج با وجود اظهارات و واکنش های ضدایرانی و توهین آمیز یک شطرنج باز انگلیسی، باز هم زمینه را برای فعالیت او در ایران فراهم کرده است.

به‌ گزارش ‌ایسنا، نایجل شورت، نایب قهرمان اسبق جهان مدتی است که در رویدادهای بزرگ شطرنجی که در ایران برگزار می‌شود، حضور دارد و مسلما نام و افتخاراتش برگ برنده‌ای برای فدراسیون شطرنج است تا بتواند اعتبار مسابقات بین‌المللی که برگزار می‌کند را بالاتر ببرد و از این طریق به افزایش سطح فنی شطرنج بازان ایرانی کمک کند.

نایجل شورت که سابقه هدایت تیم‌ ‌ملی بانوان ایران را نیز در کارنامه دارد، تابستان امسال در جام ستارگان که در منطقه آزاد انزلی برگزار شد نیز حضور یافت و چندی دیگر نیز در جام خزر که بهمن ماه برگزار می‌شود به ایران سفر خواهد کرد، اما نگاهی به رفتاری که شورت در قبال ایران داشته مشخص می‌کند که این شطرنج باز از سادگی مسئولان فدراسیون شطرنج ایران سواستفاده می‌کند. او زمانی که حضورش در ایران چه به دلیل مربیگری، چه به دلیل حضور در تورنمنت و چه به دلیل دریافت جایزه به سودش است یاد فرهنگ چند هزار ساله ایران می‌افتد و زمانی که از کشور خارج می‌شود پیام های به شدت ضد ایرانی منتشر می‌کند.

در بخشی از پیام شورت به منظور تشکر از دعوت به جام خزر آمده است: "ایران کشوری با پیشینه شطرنجی بسیار پرافتخار است. شطرنج بیش از 1400 سال است که با فرهنگ ایران آمیخته شده و با وجود یک وقفه کوتاه آینده بسیار درخشانی در پیش دارد. باید برای فدراسیون شطرنج و مسئولان برگزار کننده مسابقه احترام خاصی بابت برگزاری این رویداد قائل شویم...".

اما  چندی پیش بود که یکی از شطرنج بازان زن آمریکا با راه اندازی هجمه‌ای بی اساس خواهان تحریم مسابقات قهرمانی بانوان جهان در تهران شد، در میان تعجب و در شرایطی که نایجل شورت حضور در ایران را تجربه کرده، هدایت تیم‌ ‌ملی بانوان را بر عهده گرفته و به قول معروف نان و نمک فدراسیون شطرنج را خورده به حمایت تمام قد از شطرنج باز معترض آمریکایی پرداخت و نظرات بسیار سخیفی درباره ایران ارائه داد. در ادامه تعدادی از نظرات شورت که در حمایت از نازی پاکیدزه منشتر شد را با هم مرور می کنیم. نظراتی که شورت در توئیتر شخصی خود منتشر کرد و هنوز هم وجود دارد:

1 - میزبانی مسابقات قهرمانی جهان زنان در سال 2017 به ایران داده شد. زنان مجبورند در ایران حجاب اسلامی داشته باشند که این مساله مسخره کردن آیین‌نامه‌ فیده درباره ممنوعیت تبعیض جنسیتی و مذهبی است.

2- با وجود اعتراض گسترده جهانیان و محکومیت اعطای میزبانی به ایران، فیده قرارداد مسابقات را با ایران امضا کرد.

3- نگرش مسئولان حکومتی در ایران نسبت به حجاب همانند نگرش آلمانی ها به دیوار برلین است. آنها معتقدند اگر کوچکترین آزادی داده شود کل عمارت پوسیده و فاسدشان فرو می ریزد.

4- همه بازیکنان باید به زور و برخلاف خواست شان حجاب داشته باشند. بله همه بازیکنان.

5- شبح حجاب در راه است. بازیکنان باید مانند پیاده شطرنج قربانی شوند تا اهداف اقتصادی رئیس فیده تامین شود.

از مقایسه نظرات کاملا متناقض شورت در عرض چند ماه می شود نتیجه گرفت که در زبان انگلیسی هم احتمالا ضرب المثلی یک بام و دو هوا وجود دارد!

هرچند مسابقات توسط هیات شطرنج استان گیلان برگزار می‌شود، اما  فدراسیون شطرنج که قطعا بر برگزاری این رویداد نظارت دارد، نباید به این چهره که با تمام وجود از محرومیت ایران از میزبانی حمایت کرد و نان خورد و نمکدان شکست حمایت کند.

شادی پریدر استاد بزرگ شطرنج که به تازگی گوی سبقت را از شهره بیات (دختر کیومرث بیات رییس هیات شطرنج استان گیلان) در کسب کرسی نایب رییسی فدراسیون شطرنج ربوده است در مدعی است:  در بهمن ماه چهار رقابت بزرگ در کشور از جمله جام خزر اول تا هشتم بهمن ماه در رشت، مسابقه بین المللی فجرسبلان از 9 تا 17 بهمن در اردبیل، رقابت های قهرمانی آماتورهای ایران 17 تا 23 بهمن در زنجان و جام بین المللی شطرنج فردوسی 25 بهمن تا دوم اسفند ماه در مشهد برگزار می شود اما فعلا تمرکز فدراسیون میزبانی شایسته رقابت های قهرمانی شطرنج بانوان جهان است.

گفتنی است منطقه آزاد انزلی که سال گذشته میزبان این رقابتها بوده است به خوبی دریافت که هزینه های چند صد میلیون تومانی برای یک سری ستارگان مات شده دنیای شطرنج نه بار فنی به شطرنج بازان کشورمان اضافه می کند و نه از لحاظ حضور گردشگر و تماشاگران (جز خانواده های شرکت کنندگان) عایدی خواهد داشت به همین دلیل تاکنون زیر بار برگزاری مجدد این مسابقات با چنین هزینه های سرسام آوری که معلوم نیست دقیقا به چه منظور است نرفته است.

 

لازم به یادآوری است پانزدهمین دوره رقابت های شطرنج بین المللی جام خزر از اول تا هشتم بهمن ماه امسال در مجموعه ورزشی یادگارامام شهرستان رشت برگزار می شود.

پربیننده‌ ترین ها