بعد از جام جهانی 98 فرانسه بود که سیل بازیکنان ایرانی، اروپا را فرا گرفت، یکی از کشورهای مقصد آلمان و بوندس لیگا بود که بازیکنان ایرانی بی شماری از جمله علی دایی و علی کریمی و وحید هاشمیان که حتی بازی در بایرن مونیخ را هم تجربه کردند در خود جای داده بود، اگرچه سری آ ایتالیا و لالیگای اسپانیا نیز از وجود بازیکنان ایرانی بی بهره نبود، ولی ازدحام فوتبالیستهای ما در بوندس لیگا بود. بعد از آن دوره اوج، حضیضی نیز تجربه شد، اما اکنون بار دیگر پای فوتبالیستهای ایرانی در حال باز شدن به اروپاست، ولی این بار مقصد کشور دیگری است؛ هلند.

به گزارش خط اول، علیرضا جهانبخش بازیکن گیلانی داماش نخستین ایرانی بود که پای در ژوپیتر لیگ گذاشت و با درخشش زاید الوصف خود در نایمخن و بعدا آلکمار باعث شد بازیکنان دیگری از جمله رضا قوچان نژاد نیز به این لیگ بپیوندند. امروز اما صحبت از حضور دو نوجوان ایرانی دیگر نیز در این کشور می شود که خوشبختانه باز هم یکی از آنها گیلانی و اهل تالش است. مهدی محمدیاری به همراه فروتن باقریان چند ماهی است در تیم دوم نایمخن حضوری فعال دارند، تیمی که سرمربیگری اش را نیز یک ایرانی به نام امیر هاشمی مقدم بر عهده دارد

این بازیکن 17 ساله که قصد دارد جا پای علیرضا جهانبخش بگذارد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: من فوتبالم را از سن 11، 12 سالگی در راه‌آهن آغاز کردم و چهار سال در این تیم بودم. پس از آن به نفت رفتم و تا همین فصل گذشته در تیم نفت حضور داشتم که گاهی با تیم بزرگسالان باشگاه هم تمرین می‌کردم.

وی ادامه داد: در سن 13 سالگی هم به تیم ملی نونهالان دعوت شدم، در مسابقات آسیایی مشهد بازی کردم و 9 گل زدم و امسال هم توسط آقای پیروانی به تیم ملی جوانان دعوت شدم. با این شرایط توانستم رشد کنم و وقتی بحث حضورم در هلند پیش آمد، به کمک آقای هاشمی‌مقدم به هلند آمدم، در آکادمی نایمخن تمرین کردم و وقتی شرایطم مورد پسند آکادمی قرار گرفت، پس از وقفه‌ای کوتاه دوباره به هلند برگشتم و اکنون در تیم دوم باشگاه عضویت دارم. دو روز در هفته هم با تیم امیدها تمرین می‌کنم و علاوه بر آن مربی شخصی، مربی بدنسازی و مربی زبان هم دارم که برای بهتر شدن شرایطم با آنها کار می‌کنم.

مهاجم تیم دوم نایمخن هلند درباره اینکه شرایطش در این باشگاه از ابتدا تاکنون چگونه بوده است، گفت: پنج ماه پیش که به اینجا آمدم، در دو هفته اول تمرینات، سرعت و تفاوت فوتبال هلند با شرایط خودمان کمی عجیب بود، اما رفته رفته به شرایط عادت کردم. وقتی بعد از سه ماه به ایران برگشتم، خودم متوجه تغییرات شدم. خوشبختانه اکنون توانسته‌ام خودم را جا بیندازم، وضعیت خوبی دارم و آمادگی بدنی‌ام ایده‌آل است که البته باید بهتر از این شوم.

محمدیاری درباره اینکه به عنوان مهاجم تیم جوانان نایمخن در سه ماهی که در این تیم حضور داشت چند گل به ثمر رساند، خاطرنشان کرد: زمانی که در آکادمی بودم، برای تیم جوانان بازی می‌کردم و در سه ماه حضورم در این تیم مجموعاً شش یا هفت بازی رسمی و دوستانه انجام دادیم. هشت گل در این چند بازی به ثمر رساندم و هت‌تریک نکردم، اما در یکی از بازی‌ها دو گل زدم. خدا را شکر اکنون هم شرایط بدنی ایده‌آلی دارم، از شرایطم راضی هستم و امیدوارم دوباره به تیم جوانان دعوت شوم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پس از حضورش در فوتبال هلند به تیم ملی جوانان دعوت شده و در این خصوص با امیرحسین پیروانی صحبت کرده است یا نه، گفت: در اردوی قبلی و زمانی که به ایران برگشته بودم دعوت شدم. آقای پیروانی از شرایطم و اینکه در هلند حضور داشتم، خبر داشتند. در اردوی قبلی هم یک بازی دوستانه داشتیم که توانستم گلزنی کنم. امیدوارم بتوانم دوباره به تیم جوانان دعوت شوم و با این تیم به جام جهانی بروم.

محمدیاری در خصوص اینکه به عنوان یک مهاجم ایرانی آیا در نایمخن با علیرضا جهانبخش که زمانی در این تیم حضور داشت مقایسه می‌شود یا نه، اظهار داشت: با آقای جهانبخش مقایسه نشدم، اما در تمریناتی که انجام می‌دهیم و رکوردگیری می‌شود، ما را با تیم بزرگسالان نایمخن مقایسه می‌کنند و مشاوره می‌دهند تا بتوانیم سطح‌مان را ارتقا بدهیم.

 

مهاجم باشگاه نایمخن هلند درباره اینکه دوست دارد شبیه کدام بازیکن شود، گفت: من دوست دارم نکات مثبت بازیکنان دیگر را بگیرم و خودم تبدیل به یک بازیکن ایده‌آل شوم. بازیکن خاصی مدنظرم نیست، اما کریستیانو رونالدو را همه دوست دارند و من به سبک بازی مهاجمانی چون سوارز  و لواندوفسکی هم علاقه‌مند هستم.

پربیننده‌ ترین ها