رییس هیات شطرنج استان گیلان از برگزاری هر چه باشکوه تر دومین دوره مسابقات بین‌المللی شطرنج جام ستارگان به میزبانی منطقه آزاد انزلی خبر داد.

کیومرث بیات در گفت وگو با معین بابیان اینکه دومین دوره مسابقات جام ستارگان بین دو تیم منتخب ایران و منتخب جهان در سالن همایش‌های سازمان منطقه آزاد برگزار می شود، افزود: این مسابقات از فردا سه شنبه ۲۰ تیرماه به مدت یک هفته با حضور هفت شطرنج باز برتر دنیا به ویژه مرد افسانه‌ای شطرنج جهان الکسی شیروف و همچنین هفت شطرنج باز برتر ایران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اسامی بازیکنان منتخب جهان گفت: در تیم منتخب جهان بادور جوباوا از گرجستان با ریتینگ  2714، لوک وان ولی از هلند با ریتینگ 2675 ، الکسی شیروف از لتونی با ریتینگ 2656 ایلتاج سفرلی از آذربایجان با ریتینگ 2641 ، لازارو باتیستا بروزون از کوبا با ریتینگ 2653 ایوان سوکولوف از هلند با ریتینگ 2626 و ون یانگ از چین با ریتینگ 2617 حضور دارند.

به گفته بیات تیم منتخب ایران نیز با ترکیب استاد بزرگ احسان قائم‌مقامی (۲۵۵۶)، استاد بزرگ پرهام مقصودلو (۲۵۸۴)، استاد بزرگ پویا ایدنی (۲۵۷۸)، استاد بین‌المللی امین طباطبایی (۲۵۰۹)، استاد بزرگ امیررضا پوررمضانعلی (۲۵۰۵)، استاد بین‌المللی علیرضا فیروزجا (۲۴۹۹)، استاد بین‌المللی مسعود مصدق پور (۲۴۶۹)، استاد بین‌المللی سید خلیل موسوی (۲۴۲۴) در مسابقات جام ستارگان شرکت خواهد کرد.

رئیس هیئت شطرنج استان گیلان خاطرنشان کرد: امیررضا پوررمضانعلی و سید خلیل موسوی دو شطرنج‌باز گیلانی منتخب ایران هستند که در این مسابقات شرکت دارند.

بیات که اولین دوره این مسابقات را نیز به خوبی برگزار کرده بود، خاطرنشان کرد: اولین دوره جام ستارگان نیز سال گذشته با حضور ده شطرنج باز برتر دنیا و به ویژه نایجل شورت مرد افسانه ای شطرنج دنیا در رده بزرگسالان برگزار شد. اما مسئولان برگزاری مسابقات تصمیم گرفتند امسال تغییراتی در برگزاری این مسابقات ایجاد کنند براین اساس طبق برنامه ریزی هایی که صورت گرفت بخش آزاد نوجوانان به جدول مسابقات اضافه شد تا در دو جدول زیر 10 سال و زیر 14 سال در کنار بزرگان شطرنج ایران و جهان کسب تجربه کنند.

کیومرث بیات تاکید کرد: همزمان با دومین دوره مسابقات بین المللی شطرنج جام ستارگان، کلاس داوری فیده نیز از 23 لغایت 27 در منطقه آزاد انزلی برگزار می شود.

 

گفتنی است سال گذشته نایجل شورت با کسب 8.5 امتیاز بهترین نتیجه را کسب کرد و پرهام مقفصودلو نیزبهترین نتیجه را در بین شطرنج بازان ایرانی کسب کرد که با کسب این نتایج از سوی فدراسیون جهانی شطرنج به عنوان استاد بزرگی دست پیدا کرد. همچنین در بخش تیمی نیز تیم منتخب جهان موفق شد در همه دوره ها تیم ایران را شکست دهد.

پربیننده‌ ترین ها