رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران باید سرمایه گذاری نفت در دریای خزر را شروع کند، گفت: در شرایطی که همه کشورهای حاشیه از منابع نفتی خزر بهره مند می‌شوند ایران هم باید از این فرصت استفاده کند و بهره مند شود.

دکتر علی لاریجانی در جلسه شورای اداری استان گیلان که همزمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان نورانی و انصاری با حضور استاندار، نمایندگان و مدیران، خانواده شهدا در استانداری برگزار شد با اشاره به طرح مسائل و مشکلات از سوی اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان، گفت: طرح این مسائل نشان دهنده دغدغه‌مندی و دردمندی نمایندگان نسبت به وضعیت استان گیلان است و قطعاً این مسائل باید مورد پیگیری قرار گیرد. وی با اشاره به بخشی از زندگینامه شهید انصاری مبنی بر اینکه «هر وقت خبر شهادتم را شنیدید مطمئن باشید به دو جای بدنم شلیک شده، قبلم که برای خدمت به مردم می‌تپد و مغزم که به خدا می‌اندیشد»، افزود: انسان باید قلبش برای مردم و ذهنش با خدا باشد این روش باید الگویی برای همه مدیران باشد که نشاندهنده نهایت تلاشگری برای مردم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان گیلان برای توسعه اقتصادی، فرهنگی افزود: این استان از وجود عالمی بزرگ همچون آیت الله قربانی به عنوان یکی از استوانه‌های فکری در کشور بهره می‌گیرد که این مسئله یک ظرفیت بزرگ برای استان گیلان است، همچنین نمایندگان فعال در مجلس و استانداری پیگیر و همچنین منابع نیروی انسانی و منابع طبیعی بسیار خوب در توسعه گیلان بسیار تأثیرگذار خواهد بود. وی با بیان اینکه نگاه من نسبت به آینده کشور مثبت است، گفت: طرح این مسئله به هیچ وجه یک تعارف نیست بلکه اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رود که انشاء‌الله اوضاع کشور به سمت وضعیت مطلوب پیش خواهد رفت هرچند مخاطراتی در این عرصه وجود خواهد داشت.

دکتر لاریجانی با انتقاد از حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه از تروریسم گفت: این اقدام با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر صورت گرفته است حال با آنکه این اقدامات و رفتارها برای ما مخاطره آمیز بود اما عملاً خود این کشورهای حامی در این عرصه گرفتار شدند. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  این اقدامات، روی جمهوری اسلامی تاثیر نگذاشت یعنی توانستیم به خوبی و با تصمیم گیری های صحیح، این مسائل را مدیریت و حل کنیم.

وی با اعلام اینکه جمهوری اسلامی مسئله سازی اخیر سنای آمریکا را با دقت رصد می‌کند، گفت: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که از این طریق می‌توانند سنگ‌اندازی جدیدی را علیه ایران انجام دهند اما قطعاً‌ این موضوعات و اقدامات نیز راه‌حل دارد و آمریکایی‌ها بدانند که اینگونه سیاست‌ها و اقدامات برای آنها بی‌هزینه نیست البته مجلس شورای اسلامی نیز در حال پیگیری امور و اقدامات لازم در پاسخ به رفتارهای آمریکایی‌ها است. دکتر لاریجانی ادامه داد: قطعاً اگر در شناسایی و استفاده از منابع کشور و همچنین مواجه با مخاطرات احتمالی نگاه عاقلانه‌ای داشته باشیم می‌توانیم در مسائل گوناگون از گردنه‌ها عبور کنیم. وی تاکید کرد: مسیر آینده روشن است با تدابیر مقام معظم رهبری می‌توانیم از گردنه‌ها عبور کنیم، معتقدم باید با امیدواری کار کرد.

دکتر لاریجانی در خصوص مسائل مختلف گیلان تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های کنونی استان گیلان موضوع پروژه‌های پتروشیمی است که قطعاً اجرای این پروژه‌ها سبب افزایش اشتغال و افزایش درآمد استان می‌شود البته مسئولان و نمایندگان استان باید بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به میدان بیاورند و قطعاً ما نیز کمک می‌کنیم تا اعتبارات لازم به ویژه از صندوق توسعه ملی برای این حوزه در نظر گرفته شود. رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه قطعاً سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت در دریای خزر باید آغاز شود، گفت: دلیلی ندارد که ما این روند را در دریای خزر متوقف کنیم از این رو مسئله توسعه صنعت نفت در دریای خزر باید مورد پیگیری قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین منابع ملی نظیر سواحل و ظرفیت های گردشگری که همه اینها امکانات برجسته ای است؛ هرچند ممکن است در برخی موارد نقص هایی داشته باشیم اما باید برای رفع این کاستی ها اقدام کرده و نگاه ها به سمت آینده باشد. وی با اشاره به ضرورت توسعه و اجرای پروژه‌های سدسازی در استان گیلان گفت: با توجه به میزان بالای بارندگی در استان گیلان قطعاً اجرا و تکمیل پروژه‌های سدسازی به ویژه سدهای لاستیکی باید مورد توجه قرار گیرد. وی همچنین درباره راه آهن قزوین - رشت - انزلی گفت: راه آهن، موضوعی راهبردی است و به انجام آن مصر هستیم چراکه نوستراک شمال - جنوب است و باید پیگیری های لازم درخصوص رفع مشکلات آن انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های بالای استان گیلان به ویژه در بخش کشاورزی گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشاورزی در سطح منطقه دچار مشکلاتی است که باید تلاش بسیاری برای حل آنها صورت گیرد از این رو برنامه‌ریزی‌ دقیقی در حوزه کشاورزی از جمله توسعه چای، برنج، ابریشم و تقویت کشاورزان صورت گیرد؛ در حوزه چای هم تلاش‌های خوبی شده که وضعیت اقتصادی را عوض می‌کند. دکتر لاریجانی گفت: سطح آب زیرزمینی در گیلان بالاست، مسئله فاضلاب هم از دیگر معضلات استان است که باید اقدامات عملی در این خصوص در استان انجام گیرد و ما هم کمک می‌کنیم.

دکتر لاریجانی رفع مشکل پسماند را در دو راهکار تولید برق و یا تولید کود دانست و گفت: برخی از استان ها این کار را شروع کرده اند و سرمایه گذار داخلی و خارجی نیز موجود است ضمن آنکه مشکلات طرح شده در بخش های چای ، برنج و ابریشم نیز باید چاره اندیشی شود. وی به موقعیت ویژه تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: در این خصوص هیاتی را جهت پیگیری موارد مرتبط و ارائه گزارش به مجلس در نظر می گیریم. رئیس قوه مقننه با بیان اینکه باید محدوده منطقه آزاد را برای ایجاد فرودگاه و راه آهن افزایش دهیم، ادامه داد:‌ برای فراهم آوردن امکانات زیرساختی نظیر فرودگاه باید محدوده منطقه آزاد بطور دقیق و عملیاتی بررسی شود و در صورت لزوم تغییر کند و این مهم با تقدیم لایحه ای از سوی دولت به مجلس و تصویب آن در مجلس قابل حصول و دسترسی است.

 

استاندار گیلان:

روند توسعه گیلان رو به پیشرفت است

استاندار گیلان نیز در نشست شورای اداری که با حضور رئیس قوه مقننه برگزار شد گفت :روند توسعه گیلان رو به پیشرفت است اما حل برخی از مشکلات آن نیازمند عزم ملی است .

دکتر محمدعلی نجفی در این نشست که با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انصاری و نورانی ، شهدای کارمند و ترور گیلان در سالن غدیر استانداری برگزار شد با قدردانی از حضور خانواده های معزز شهدا و بویژه خانواده شهیدان انصاری و نورانی اظهار داشت: یاد و خاطره 8 هزار شهید گیلانی و تنها استاندار شهید جمهوری اسلامی ایران شهید انصاری، معاون عمرانی وی و همچنین سالروز شهادت نماینده فقید شهرستان‌های فومن و شفت  شهید محمدحسین افتخاری را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه مسئولان نظام دیروز سرباز حضرت امام بوده‌اند، افزود: امروز نیز مسئولان و کارگزاران نظام گوش‌به‌فرمان مقام معظم رهبری هستند و در اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایرانی می‌کوشند.

وی با بیان اینکه سرزمین دلاور گیلان همیشه مهد جنبش های اسلام گرایانه در طی قرون مختلف از دیلمیان تا به امروز که افتخار شهدای ترور، دفاع از حرمین و حراست و حفاظت از مرزهای ایران اسلامی است افزود: شهید انصاری یکی از این بزرگان است که افتخاری برای گیلان ، ایران و همه مدیران در نظام اسلامی می‌باشد.

دکتر نجفی با بیان اینکه روزی که شهید انصاری در آن سوی مرزها و در کشور آمریکا مشغول به تحصیل بود ، می توانست همانند خیلی افراد دیگر راه علم ، ترقی و تحصیل را بدون اینکه نگرشی به دین و مذهب و انقلاب داشته باشد ادامه دهد افزود: آن روز این شهید بزرگوار به این تشخیص رسید که از همه امکانات گذر کرده و تحصیلات خود را نیمه تمام بگذارد تا جهت خدمت رسانی به اسلام و مردم کشورش به ایران باز گردد  .

وی با اشاره به آثار به جا مانده از شهید انصاری اظهار داشت: لازم است همیشه به اندیشه های بلند و زندگی شهیدانی همچون شهید انصاری بنگریم.

استاندار گیلان با اشاره به تجدید میثاق مجدد مدیران با آرمان ها و راه شهید انصاری و شهید انصاری ها اظهار داشت: از خداوند متعال خواستاریم توفیق ادامه راه شهیدانی همچون شهید انصاری  را که راه امام راحل (ره) ، رهبر فرزانه انقلاب و اندیشه نظام مقدس جمهوری اسلامی است نصیب ما کند.

دکتر نجفی با اشاره به نشست نمایندگان استان در سوم اردیبهشت سال جاری با رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سخنان تمامی نمایندگان را در این نشست رصد کردم  با نمایندگان مردم دغدغه های مشترکی داریم.

وی با بیان اینکه در حضور دکتر لاریجانی از تک تک نمایندگان استان تشکر و قدردانی می کنم که در طی این مدت در تمامی ابعاد پیشرفت و توسعه استان همراهی کرده اند افزود: دغدغه مشترک در بحث اقتصادی و اشتغال و ... داشته و داریم.

استاندار گیلان در ادامه اظهار داشت: جمع بندی دکتر لاریجانی در آن نشست برای بنده بسیار زیبا بود و  تمامی مشکلات استان در آن مطرح شد.

استاندار گیلان با اشاره به توفیقات حاصل شده استان در طی 4 سال گذشته افزود: اقدامات خوبی در طی این مدت در گیلان صورت پذیرفت اما این به معنای حل کامل مشکلات نیست.

وی با بیان اینکه از جمله کارهای که می‌بایست در استان شکل می‌گرفت و همه به آن اذعان دارند بهبود فضای کسب و کار بود افزود: برحسب گزارش مرکز پژوهش ‌های مجلس شورای اسلامی خوشبختانه گیلان در طی 4سال رتبه نخست و در یک یا دو  فصل با اختلاف ناچیز مقام دوم را به خود اختصاص داد و این حاکی از همراهی تمامی بخش‌ها است

دکتر نجفی افزود: باید رقبتی را ایجاد کرد تا سرمایه گذار بیشتر حضور یابد که بهبود فضای کسب و کار نقش مهمی را در این خصوص ایفاء می کند .

نماینده عالی دولت در گیلان اشتغال استان را رو به توسعه و افزایش عنوان کرد و افزود: الحمدا... بیکاری در گیلان رو به کاهش است.

استاندار گیلان با بیان اینکه در سال 92 گیلان جزو 5 استان بیکار کشور به شمار می رفت افزود: اکنون گیلان جزو 8 استان شاغل کشور محسوب می‌شود.

استاندار گیلان گفت: با تلاش‌های خوب صورت گرفته نرخ بیکاری استان از 15.6 سال 92 به 11.3 درصد تقلیل یافت.

وی از نرخ بیکاری 10.3 درصدی  در 3 ماه اول سال جاری خبر داد و افزود در مجموع در طی 4 سال گذشته کاهش چشمگیری در نرخ تورم داشته‌ایم.

استاندارگیلان برنج، چای، زیتون، فندق، مرکبات، کیوی، بادام زمینی، گیاهان دارویی و ابریشم را از جمله محصولات تولیدی کشاورزی استان عنوان کردو افزود: درمدت  10تا 15 سال، تولید محصول ابریشم استان  با کاهش مواجه شده بود که در دو سال گذشته جرقه‌های مثبتی در این بخش زده شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با یادآوری واردات 2 میلیون و 900 هزار تنی برنج در سال‌های گذشته اظهار داشت: متأسفانه این واردات در صورت انجام پذیرفت که تنها نیاز واردات استان 400 و حداکثر  600 هزار تن بود.

دکتر نجفی افزود : حرکت‌های عاقلانه دولت در بخش تعرفه و کنترل واردات برنج خارجی و سیاستهای خوب مجلس از جمله اقدامات مثبت صورت پذیرفته در خصوص برنج است .

وی با بیان اینکه  اقتصادی شدن برنجکاری که با رنج تولید می شود موجب افزایش  انگیزه برای حضور کشاورز در مزارع می شود افزود: چنانچه با این تدبیر جلو رویم می توانیم به خودکفایی این محصول در برنامه کوتاه مدت و میان مدت دست یابیم و دور از دسترس نیست.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص  افزایش قیمت چای  ، ایجاد تنوع در این بخش و پرداخت به موقع بهای برگ سبز چای اشاره کرد و افزود: امیدواریم در فصل زراعی جاری نیز با همان تدبیر در دولت ادامه یافته و تسریع شود  و در هفته گذشته نیز این تقاضا را از دکتر جهانگیری داشتیم .

وی با بیان اینکه اقدامات خوب صورت گرفته در بخش چای موجب شد تا 4 هزار و 500 هکتار از باغات احیا شود افزود: این ظرفیت وجود دارد تا این مهم مجدداً صورت پذیرد.

دکتر نجفی ظرفیت کشاورزی استان را محدود دانست و افزود :  با توجه به کمبود زمین در گیلان می توانیم با به زراعی، به نژادی ، اصلاح باغات  ، تسطیح اراضی و نوسازی مزارع افزایش محصول داشته باشیم .

وی با اشاره به اینکه سدهای گیلان کفاف نیاز کشاورزی گیلان را نمی دهد  تصریح کرد: سدپلرود  که آغاز کار  آن از سال‌های گذشته شروع گردید پیشرفت آن در این دولت از 20درصد به 54درصد افزایش یافت و چنانچه اعتبار لازم تزریق شود مشکل آن حل خواهد شد.

دکتر نجفی با اشاره به اهمیت احداث سد شفارود اظهار داشت: اختلافات زیست محیطی عملیات اجرایی آن را مدتها کند کرد و اخیراً مجوزهای آن صادر شد که دولت در این بخش کمک کرد و نیاز به تحرک جدی است .

وی احداث سدهای دیورش، لاسک  ، دیلمان و بویژه سدهای لاستیکی را موجب نجات گیلان دانست و افزود: نجات مناطق پایین دست گیلان  از کم آبی کشاورزی ساخت سدهای لاستیکی  است که جزو پروژه های سفر بوده و به علت کم بودن اعتبارات اجرای آن به کندی پیش می رود .

وی گفت : سدهای لاستیکی می تواند به تعداد زیادی در گیلان احداث تا منابع آبی مورد نیاز استان تأمین شود و اکنون 11 را در دست اجرا داریم  .

 وی تقویت  گردشگری را حل کننده مشکل بیکاری دانست و افزود: با وجود دشت، جلگه، کوه و دریا گردشگری از جمله پتانسیل های گیلان به شمار می رود  .

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد دریا محور با بیان اینکه یکی از بحث هایی  که در این راستا تعریف شد اقتصاد سواحل است اظهار داشت: مباحثی درخصوص سازمان عمران سواحل مطرح گردید اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم ، نوع اختیارات ، هدایت مدیریتی و فضایی که باید برای گردشگر در آن بخش فراهم گردد باید مشخص گردد  .

استاندار گیلان بر ضرورت ایجاد فضای تمیز و پاک در گیلان تأکید کرد و با بیان اینکه ساماندهی پسماند استان عزم ملی را می‌طلبد افزود: در مباحث فرهنگی و در خصوص جمع آوری پسماند، کمپوست و زباله سوز اتفاقاتی صورت پذیرفت و جلساتی نیز در این بخش با ایرانیان و شرکت های خارجی و سرمایه گذار خارجی در هفته آینده داریم.

وی افزود: باید قیمت برق و انرژی که در این بخش استحصال می شود اقتصادی شود.

وی بر لزوم شکل گیری محیطی عاری از پسماند تأکید کرد و افزود: در مباحث گردشگری با وجود جنگل، مرتع، دشت و دریا پتانسیل خوبی در استان وجود دارد.

دکتر نجفی با بیان اینکه در بخش صنایع تلاش ما بر این است تا صنایع استان بویژه صنایع دستی و فرش دستبافت را رشد دهیم. افزود: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته فعالان صنایع دستی و شاغلین در صنایع فرش دستبافت از 5 هزار نفر در ابتدای دولت به حدود 25 هزار نفر افزایش یافت.

دکتر نجفی بر ضرورت احیا تالاب انزلی تأکید کرد و افزود: حرکت‌های خوبی در این بخش صورت گرفته و کارهایی شروع شده اما فاصله بسیار داریم .

مقام عالی دولت در استان با اعلام اینکه در صنایع سلولوزی گام‌های خوبی برداشته‌شده، افزود: در منطقه آزاد و مناطق ویژه اقتصادی نیز اقدامات خوبی شده که در تلاشیم تا مناطق ویژه در آستارا، لاهیجان و لنگرود نیز ایجاد شود.

وی یکی از مباحث مغفول مانده در گیلان را احداث پتروشیمی در استان دانست و افزود: در این بخش امیدواریم با حمایت همه‌جانبه دولت و مجلس بتوانیم صنایع پایین دستی و بالادستی پتروشیمی را در رودسر و لوشان که هر دو مشخص شده و امکانات آن در رودسر نیز آماده است صورت پذیرد و تأکید شما در جهت تحقق این مهم می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

 

گفتنی است دکتر علی لاریجانی در سفر یک روزه خود به گیلان با حضور در ناوگان شمال نیروی دریایی در بندرانزلی از مراحل پایانی رزمایش امنیت پایدار و اقتدار دریایی ارتش در دریای خزر بازدید کردند، در مراسم سالگرد شهادت حجت الاسلام افتخاری نماینده فقید مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله شهرستان فومن ، سخنرانی کردند و پیش از همه نیز به دیدار آیت الله قربانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت رفتند.

پربیننده‌ ترین ها