مراسم افتتاحيه پياده راه فرهنگي بافت مركزي شهر رشت همزمان با ميلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور دكتر آخوندي وزير راه و شهرسازي ، مسئولين ارشد استاني و شهري ، هنرمندان كشوري و استاني از جمله داریوش ارجمند و ناصر مسعودی و جمع كثيري از شهروندان در ميدان شهداي ذهاب شهر رشت برگزار شد.

در اين برنامه پس از قرائت قران و سرود جمهوري اسلامي  گروهي از هنرمندان نمايشي پيرامون وجه تسميه ميدان شهداي ذهاب اجرا كردند و كليپي در خصوص نحوه ساخت بافت فرهنگي تاريخي مركزي رشت  پخش شد ؛ پس از آن  نمايش آييني بانوي آب و آيينه  به مناسبت ميلاد حضرت فاطمه زهرا  (س) اجرا شد .

در اين مراسم شهردار رشت اظهار داشت :خوشحاليم كه افتتاح اين پروژه با ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و معمار كبير انقلاب اسلامي فرارسيدن روز جمهوري اسلامي در سالي كه به فرموده مقام معظم رهبري سال اقتصاد مقاومتي و اقدام و عمل نامگذاري شده است ، مقارن مي باشد . دكتر ثابت قدم از مردم شريف شهر رشت و بازاريان اين شهر به خاطر صبر و حوصلهاي كه كردهاند تقدير و قدرداني كرد. وي همچنين افزود: بافت فرهنگي تاريخي مركز شهر رشت اولين گام از طرح بازآفريني شهر رشت است كه اين طرح از رودخانه زرجوب آغاز شده و تا تالاب عينك امتداد مي يابد. ثابت قدم خاطرنشان كرد: ما قطعاً براي اجراي طرح بازآفريني شهر رشت نيازمند همراهي و همكاري بيش از پيش شما مردم و بازاريان اين شهر هستيم . شهردار با ذكر اين نكته كه اميدوارم بتوانيم به توسعه شهر كمك كنيم گفت: اميدوارم بتوانيم راه توسعه رشت را با گام هاي استوارتر بپيماييم. وي ايجاد شبكه حمل و نقل سبز و راه اندازي خط يك تراموا كه شمال و جنوب شهر را به يكديگر وصل مي‌كند نيز اشاره كرد.آخرين موضوع مورد اشاره دكتر ثابت قدم  نيز خبر ايجاد طولاني‌ترين پياده راه جهان در رشت بود.وي با بيان اينكه كپنهاك، استانبول و نيويورك داراي طولاني‌ترين پياده رو جهان هستند گفت:رشت با اجراي چندين پروژه بازآفريني صاحب بزرگ‌ترين پياده  راه جهان خواهد شد. به گفته شهردار طول اين پياده راه ۷ هزار و ۱۶۰ متر و زمان طي اين مسير ۱۰۰ دقيقه خواهد بود.

رئيس شوراي شهر رشت نيز در اين مراسم با اشاره به اينكه گيلان هميشه جزء اولين ها بوده است و در طول تاريخ نام نيكي از آن بر زبان ها جاري شده است اظهار كرد: پروژه باز آفريني شهر رشت قطعاً نتايج خوبي را براي مردم اين شهر به ارمغان مي آورد. محمدعلي رفيعي خاطرنشان كرد: هرچند كه در زمان اجراي اين پروژه مشكلاتي براي كسبه و مردم به صورت موقت ايجاد شده بود اما با افتتاح اين پروژه قطعاً شاهد نظر مثبت و مساعد مردم اين شهر خواهيم بود و حضور پرشور مردم در اين مراسم گواه اين مطلب است و حمايت مردم سبب دلگرمي مديريت واحد شهري مي شود. وي ضمن تقدير از صبر و حوصله مردم و بازاريان خواستار همراهي و همكاري آنان در اجراي پروژه ملي باز آفريني شهر رشت شد.

وزير راه و شهرسازي : باز آفريني شهرها از مهمترين برنامه هاي ماست

وزير راه  وشهرسازي نیز از شهردار، استاندار و عوامل دست اندركار پروژه ملي بازآفريني بافت فرهنگي تاريخي مركزي رشت تقدير كرد. دكترآخوندي در این مراسم اظهار داشت : بازآفريني شهرها از برنامه هاي مهم وزارت راه و شهرسازي است و ما به دنبال اين هستيم شهرها مكاني باشد كه مردم از زندگي در آن لذت ببرند و به منزلت برسند. وی اظهار كرد: در سال ۹۴ اتفاقات بسيار بزرگي در تاريخ ايران رقم خورد موفقيت ايران در برجام پيروزي بزرگي بود بر اين اساس ايران به عنوان قدرت منطقه و مركز قدرت خاورميانه شناخته شد كه بايد منزلت برجام را بدانيم. وی با اشاره به اينكه ما پس از برجام به دنبال انجام پروژهاي بزرگ هستيم اضافه كرد: در كشور ۶۰ فرودگاه وجود دارد كه عملاً ۵۰ فرودگاه نيمه تعطيل يا تعطيل هستند اما اكنون در تلاش هستيم با خريد ۱۳۸ ناوگان جديد هوايي از فرودگاهاي بين المللي ايران به سراسر جهان پرواز مستقيم داشته باشيم. دكتر آخوندي درباره ريل گذاري خط آهن قروين- رشت تاكيد كرد: همزمان با توسعه ناوگان هوايي در توسعه ناوگان ريلي نيز حركت كنيم در سال جاري ۶ مركز استان هاي كشور  از جمله رشت را به شبكه ريلي ايران نصب كنيم ، اين ريل ها به طور انبوه خريداري شده است و حداكثر راه آهن گيلان تا اوايل سال ۹۶ افتتاح مي شود.وي در ادامه به ارايه توضيحاتي درباره آزاد راه رشت – قزوين پرداخت و گفت: ۸ كيلومتر باقيمانده از جمله سخت ترين بخش كار است كه شامل تونل و پل سازي است و نياز به صرف اعتبار بيشتري دارد و با توجه به اهميت اين آزاده راه ما در تلاش هستيم تا پس از تامين اعتبار اين پروژه بزرگ را تقديم مردم ايران كنيم. وي بازآفريني شهرها را از برنامه هاي مهم وزارت راه و شهرسازي عنوان كرد و گفت: شهر جايي است كه مردم از زندگي در آن لذت مي برند و به منزلت مي رسند در حالي كه متاسفانه در نظام جديد شهر سازي محله و كوچه گم شده است و متاسفانه در شهرسازي جديد ساختمان هاي مرتفعي را احداث كرديم كه هيچ فردي از حال ديگري با خبر نيست. دكتر آخوندي اضافه كرد : هنوز مراكز شهرها ، ظرفيت پذيرش جمعيت زيادي را دارند و نياز است به جاي پرداختن به پيرامون شهرها به بافت هاي مركزي شهرها بپردازيم و از پروژهايي كه ارزش هاي انساني را لحاظ مي كنندحمايت كنيم . دبير طرح باز آفريني كشور از اعطاي وام ۱۲۰ ميليون توماني با سود ۱۳ درصد به زوج هاي جوان خبر دادو گفت :  هدف از اين طرح بازگشت و احياي محلات قديمي شهرها است .

رييس مجمع نمايندگان گيلان : گيلان يكي از بهترين زمان هاي مديريتي خود را طي مي كند.

جعفرزاده از شهردار و شوراي اسلامي رشت به خاطر افتتاح به موقع بافت فرهنگي تاريخي مركزي شهر رشت قدرداني كرد. رييس مجمع نمايندگان گيلان و نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: در حال حاضر گيلان يكي از بهترين زمان هاي مديريتي خود را طي مي كند و تعامل و همكاري خوبي بين مديران استان برقرار است. جعفرزاده در مراسم افتتاح پروژه ملي بازافريني بافت فرهنگي تاريخي مركزي شهر رشت اظهار كرد : شما ميهمان بهترين مردمان اين ديار و شهر اولين ها و بهترين ها هستيد. وي به پيشرفت خوب پروژه راه آهن قزوين - رشت اشاره و اضافه كرد : اگر سه كيلومتر آزاد راه در نوروز افتتاح شد و راه آهن در اين يك سال پيشرفت خوبي داشته ، همه با تلاش هاي وزير راه بوده است.

استاندار گيلان: طرح بازآفريني رشت پروژه اي انسان محور است

دكتر نجفي با قدراني صميمانه و ويژه از صبر و تحمل مردم وكسبه بازار از تلاش هاي شهردار و حمايت هاي شوراي اسلامي شهر رشت و راه وشهرسازي تشكر كرد. استاندار گيلان هم در مراسم افتتاحيه پروژه ملي بازافريني بافت فرهنگي تاريخي مركزي شهر رشت گفت: پروژه پياده راه فرهنگي و طرح بازآفريني شهر رشت جزو پروژه‌هايي است كه انسان محور بوده و در كنار آن بايد بحث تاريخ، فرهنگ و توريسم محور آن نيز حفظ شود. دكتر محمدعلي نجفي با قدرداني از تلاش‌هاي وزير راه و شهرسازي در استان اضافه كرد: ماه هاي اول كاري دولت تدبير و اميد در گيلان مصادف با برف سنگين سال ۹۲ بود و در آن ايام دكتر آخوندي جزو اولين وزرايي بودند كه به گيلان سفر كردند و بعد از آن نيز همواره در پروژه‌هاي مختلف شاهد حضورشان در گيلان هستيم. استاندار گيلان با اشاره به اقدامات ارزشمند دولت تدبير و اميد در بخش راه و شهرسازي تاكيد كرد : علي رغم تمامي كارهاي بزرگي كه دولت تدبير و اميد در بخش راه و شهرسازي گيلان انجام داده اما هنوز مردم گيلان مطالبات زيادي در اين حوزه دارند. دكتر نجفي با اشاره به اهميت اجراي پروژه راه آهن قزوين- رشت متذكرشد : احداث اين خط ريلي كه از سال هاي گذشته آغاز شده بود و با كندي به پيش مي‌رفت با سفر پر خير و بركت دكتر روحاني به گيلان الحمدا... با جديت در حال پيشرفت است و اميدواريم در سال آتي شاهد افتتاح اين پروژه باشيم. نماينده عالي دولت در گيلان بر ضرورت احداث ادامه اين خط ريلي  به انزلي و آستارا تأكيد كرد و افزود : اتصال اين خط ريلي به انزلي و آستارا علاوه بر كامل شدن مسير نوستراك ، صرفه اقتصادي راه نيز در پي خواهد داشت. استاندار گيلان همچنين بر ضرورت احداث پروژه راه آهن رشت- قائم شهر تأكيد كرد و افزود : با اجراي اين پروژه مسير جنوب- شمال به شرق و غرب متصل خواهد شد . دكتر نجفي از اجراي بيش از ۵۲۰ كيلومتر آسفالت راهها استان در سال گذشته خبر داد و افزود : با تحقق اين مهم انقلابي در بخش آسفالت راههاي استان شكل گرفته است. مقام عالي دولت در گيلان پروژه ملي باز آفريني بافت فرهنگي و تاريخي رشت را از جمله پروژه‌ هاي بزرگ ملي و داراي ارزش انساني توصيف كرد و افزود : اين پروژه جزو پروژه‌هايي است كه انسان محور بوده و در كنار آن بايد بحث تاريخ ، فرهنگ و توريسم محور آن نيز حفظ شود. دكتر نجفي با بيان اينكه به علت محدوديت‌ هاي فضاي فرهنگي و تاريخي در رشت اقامت توريسم را كمتر شاهد بوديم افزود : با پروژه‌ هاي اين گونه ‌اي كه در رشت در حال شكل گيري مي‌باشد انشاء‌ا... اين شهر را به جايگاه واقعي كه زيبنده آن است مي‌رسانيم.

 

در ادامه اين مراسم ، هنرمندان گيلاني با اجراي سورنا و نقاره از بالاي ساختمان شهرداري آوازه افتتاح پياده راه فرهنگي بافت مركزي شهر رشت را به گوش تمام مردم اين شهر رساندند. در پايان هم از سنگ نوشته ي تنديس ميرزا كوچك خان پروژه ملي بازآفريني بافت فرهنگي تاريخي رشت به طور رسمي در كنار مجسمه ميرزا كوچك خان رشت رونمايي شد.

پربیننده‌ ترین ها