احمد مرادی مدیرکل انتقال خون استان گیلان، اهداکننده را یک سرمایه اجتماعی دانست و گفت: عظمت این ایثار بسیار بزرگ است اهداکننده باید احترام ببیند.

او کاهش درد و آلام بیماران را مقدس عنوان کرد و گفت: این کارگروه و حزب و ملیت نمی‌شناسد. مرادی ادامه داد: بسیار زیباست که انسان در مسیری گام بردارد که ره ورد آن آرامش باشد.

مرادی بابیان اینکه رسالت بسیار بزرگی داریم گفت:  کار بزرگ تنها انجام نمی‌شود و نیاز به همراهی تمامی استان دارد.

گیلان واردکننده خون از اردبیل و کردستان

مدیرکل انتقال خون استان، گیلان را جز واردکننده خون از استان‌هایی مانند اردبیل و کردستان عنوان کرد و گفت: در مراکز درمانی به خون کمتر از ۱۰ روزه احتیاج داریم.

قرار دادن سه کانکس برای اهدای خون افراد در رشت

مرادی با اشاره به  پتانسیل موجود در استان می‌گوید:  چرا نباید در شهرهایی مانند صومعه‌سرا و دیلمان و منجیل فعال باشیم؟ او از قرار دادن سه کانکس در میدان شهرداری،  زیر پل صابرین و یخسازی خبر می‌دهد و می‌گوید این تعداد به پایگاه‌های انتقال خون اضافه می‌شود.

مرادی بابیان اینکه باید به موضوع انتقال خون  نگاه ملی و استانی داشته باشیم گفت: تأمین خون استان توسط مردم بزرگ استان گیلان را به‌عنوان هدف اصلی خود در استان تعیین کرده‌ایم.

فاویسیم و نیاز دائمی به خون در گیلان

او همچنین استان گیلان را به دلیل وجود تعداد قابل‌توجه بیماران فاویسمی  جز استان‌های پراستفاده خون عنوان کرد و گفت: مازندران هم به دلیل فاویسم جز واردکننده بود اما اکنون  توانسته از واردات خون بی‌نیاز شود.

مدیرکل انتقال خون استان  با تشکر از  حاضرین گفت: شما بسیار بزرگ هستید زیرا کمک می‌کنید ارتباط با سمن‌ها و گروه‌ها وادارات به‌خوبی حفظ شود.

مرادی همچنین به اتوبوس سیار سازمان انتقال خون اشاره کرد و گفت: در همکاری با فرمانداران٬ بخشداران٬ شهرداران و دهیاران  این اتوبوس در نقاط مختلف استان حضور می‌یابد.

او همچنین به سابقه گیلان در داشتن اولین‌ها و رتبه‌های برتر علمی اشاره کرد و گفت: ۷ مدافع حرم شهید گیلانی اهداکنندگان خون بودند.

تلاش برای خودکفایی خون در گیلان

مرادی که از شهریور سال ۹۵ به سمت مدیرکل انتقال خون منصوب‌شده  به افزایش ۴٫۴۹ درصدی مراجعه‌کنندگان برای انتقال خون اشاره کرد و گفت:  اکنون از ۷۲ هزار واحد به ۷۴ هزار واحد خون  رسیدیم.

او ادامه داد: اگر به ۸۳ هزار واحد خون برسیم خودکفا شده و از واردات خون از دیگر استان‌ها بی‌نیاز می‌شویم.

مرادی همچنین دو خبر دیگر را نیز در جمع مطرح کرد و گفت: طبق مصوبه جدید همه افرادی که در آزمایش اول براثر اشتباه مثبت کاذب و مبتلابه یک بیماری اعلام می‌شوند اما آزمایش دوم و سوم آن‌ها منفی است می‌توانند خون بدهند.

راه‌اندازی آزمایشگاه انتقال خون در گیلان

او همچنین ادامه داد: آزمایشگاه انتقال خون نیز در حال راه‌اندازی است. در این آزمایشگاه علاوه بر خانواده کارکنان انتقال خون اهداکنندگان می‌تواند سالی یک‌بار به‌صورت رایگان خدمت دریافت کنند.

گیتی ایزدی پور مدیر پزشکی اداره کل انتقال خون گیلان نیز در این جلسه با تشکر از افراد مشارکت‌کننده  خواستار حفظ و تداوم ارتباط ادارات و نهادهای مختلف با انتقال خون شد.

پورآرمند مدیرعامل اولین انجمن داوطلبان اهدای خون و  پورنبی مسئول تیم‌های سیار انتقال خون نیز از همکاری اهداکنندگان تشکر کردند.

تقدیر از پایگاه خبری و تحلیلی گیل نگاه به‌عنوان رسانه حامی انتقال خون در گیلان

 

در این جلسه از پایانه حمل‌ونقل٬ حمل مسافر شهری ٬ آژانس رهپویان٬ ایران پوپلین٬ دانشکده فنی صومعه‌سرا٬ پارس خزر٬ ترمینال اتوبوس سواری٬ مدیر موسسه محیط زیست گیلان پاک٬ منطقه آزاد انزلی٬ کارخانه زمزم٬ مخابرات گلسار٬ نیروی انتظامی٬آرپانوش٬ جهاد دانشگاهی٬ جهاد کشاورزی٬ خزر پلاستیک٬ شیر پگاه٬ مسکن و شهرسازی٬ نیروی دریایی رشت٬  دانشکده چمران٬ میدان تره بار ٬ تولید و گسترش٬ دانشگاه برهان نیروی شمال٬ اداره گاز٬ سرزمین ایده آل ما٬ کامپوره خزر٬ داروی سبحان و نیروی دریایی منجیل به دلیل حمایت از فرهنگ انتقال خون تجلیل شد. همچنین از  پایگاه خبری تحلیلی گیل نگاه به‌عنوان رسانه حامی انتقال خون در گیلان هم تقدیر به عمل آمد.

پربیننده‌ ترین ها