عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی گیلان، گفت: توسعه کشت و کاربرد محصولات تراریخته اجتناب‌ناپذیر است و باید برای اجرای آن دولت برنامه شفاف داشته باشد و مردم بدانند چه محصولاتی تراریخته هستند و چه محصولاتی تراریخته نیستند و در نهایت خودشان انتخاب کنند که از کدام سبد مصرف می‌کنند.

سید محسن نساج حسینی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان، با بیان اینکه موجودات تراریخته، موجوداتی هستند که یک یا چند ژن به آنها منتقل شده تا ویژگی جدیدی در آنها ایجاد شود، اظهار کرد:در مورد گیاهان این عمل از طریق مهندسی ژنتیک و با هدف کاهش مصرف سموم، مقاومت به بیماری‌های گیاهی و تنش‌های غیرزیستی مانند مقاومت به سرما، خشکی و شوری انجام می‌شود.

وی افزود:به دلیل افزایش جمعیت و کاهش زمین‌های حاصل‌خیز کشاورزی، افزایش بهره‌وری تنها راه تامین غذا برای آینده خواهد بود. از طرفی مصرف بی‌رویه سموم علاوه بر افزایش هزینه‌های تولید، مشکلات زیست محیطی فراوانی ایجاد کرده است و گاهی باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی سلامت مصرف کنندگان را نیز تهدید می‌کند. لذا در صورتی که بتوان گیاهانی تولید کرد که نسبت به آفات و بیماری‌ها مقاوم باشند، مصرف سموم کاهش معنی‌داری خواهد داشت.

نساج ادامه داد:همچنین گیاهان تراریخته مقاوم به شوری و خشکی را می توان در مناطق خشک و دارای زمین شور کشت کرد.

وی با بیان اینکه کاهش مصرف سموم، مقاومت به امراض و آفات گیاهی، افزایش بهره‌وری و مقاومت به تنش‌های غیرزیستی از فواید گیاهان تراریخت است، خاطرنشان کرد:علی‌رغم این فواید، نگرانی‌هایی هم در مورد این موجودات وجود دارد که احتیاط در توسعه کشت و مصرف آنها را ضروری می‌کند. فرار ژنهای منتقل شده، مقاومت باکتریهای بیماریزای انسانی و حیوانی به آنتی بیوتیکها و اثر نامطلوب محصول ژن منتقل شده از جمله موارد محدود کننده است.

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی گیلان، تصریح کرد: در کشور ما کشت محصولات تراریخته ممنوع است لیکن بسیاری از واردات محصولات کشاورزی و گیاهان وارداتی تراریخته هستند، بسیاری از تحقیقات دانشگاهی مربوط به تولید گیاهان تراریخته است که هزینه بالایی را در این بخش به خود اختصاص داده است و در مبادی ورودی کشور هیچ گونه عملی برای کنترل محصولات وارداتی صورت نمی گیرد.

وی گفت: دولت برای سامانددهی موضوع محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه، تجاری سازی و کشت محصولات تراریخته را گنجانده است تا بدینوسیله واردات، کشت و بازار محصولات تراریخته از حالت مبهم و بی برنامه به صورت قانونمند درآِورد. در این میان، این موضوع تبدیل به مجادله سیاسی میان طرفداران و مخالفان دولت شده است. به گونه‌ای که افرادی که اطلاعات فنی در مورد محصولات تراریخته ندارند، مطالبی را ذکر می کنند که مبنای علمی ندارد. به عنوان نمونه، فردی با عنوان پروفسور و استاد دانشگاه در مصاحبه ای عنوان کرده که تراریخته یک توطئه است و اشاره کرده که با این روش می خواهند اعتقادات مذهبی را هدف قرار دهند یا با این محصولات نفوذ خطرناک داشته باشند! برای متخصصان امر عنوان کردن این گونه مطالب در فضای رسانه ای برای یک پروفسور بعید است و به نظر نمی رسد اساس علمی داشته باشد بویژه که به تصاویر دروغین برای اثبات ادعای خود متوسل شده است. یا در یکی از روزنامه‌هایی که با پول بیت المال اداره می‌شود اصلاحات کاملا اشتباه از نظر علمی به کار برده شده که نشان دهنده این است که نویسنده اطلاعی از موضوع ندارد و تنها برای هدف قرار دادن دولت مطلبی نوشته است.

نساج اضافه کرد:به هر حال، توسعه کشت و کاربرد محصولات تراریخته اجتناب‌ناپذیر است و باید برای اجرای آن دولت برنامه شفاف داشته باشد و مردم بدانند چه محصولاتی تراریخته هستند و چه محصولاتی تراریخته نیستند و در نهایت خودشان انتخاب کنند که از کدام سبد مصرف می‌کنند.

 

وی گفت:باید نگرانی‌های موجود در کشت این محصولات مد نظر قرار گیرد و احتیاط‌های لازم نیز صورت گیرد. در هر صورت انحراف اذهان عمومی در راستای این که محصولات تراریخته توطئه صهیونیزم است یا موجب بی اعتقادی می شود، در زمره عوام فریبی است و بهتر است به جای طرح این گونه موضوعات، به صورت علمی و منطقی برای آینده طوری برنامه ریزی نمود که بهترین نتیجه حاصل شود.

پربیننده‌ ترین ها