در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت که روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد رشت برگزار شد علاوه بر دکتر فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد کشور، دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر انقلاب در امور بین‌الملل و رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند و جملگی قویا تاکید داشتند؛ نهال نحیف دانشگاه آزاد اکنون درخت پرباری شده است.
به گزارش خط اول دانشگاه آزاد اسلامی که از مرداد ۱۳۶۱ با پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی و کمک یک میلیون تومانی حضرت امام پا به عرصه وجود گذاشت در حالی ۳۵ سال از عمرش را سپری می کند که تاکنون ۵/۷۰۰/۰۰۰ فارغ التحصیل به جامعه ارائه کرده است. دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس اعلام پایگاه ESI با داشتن قریب به ۳۵ هزار مقاله در رتبه ۱۶۱ دانشگاه های جهان و رتبه نخست ایران قرار گرفته است. دانشگاه آزاد توانسته است در ۳ سال متوالی این رتبه را در ایران برای خود محفوظ دارد. دانشگاه آزاد با داشتن ۷۹۵ استاد با درجه استادی و ۱۳۴۱ استاد با رتبه دانشیاری و حدود ۱۲هزار استاد با رتبه استادیاری و ۴۵۰۰ بورسیه و ۱۴هزار مربی، توانسته است حرکت علمی رو به جلوی خود را تسریع ببخشد. دانشگاه آزاد با داشتن ۴۷۰۰۰ مستند علمی در پایگاه علمی WOS و ۶۷۸۰۰ مستند علمی در پایگاه Scopus کارنامه ای درخشان از نظر پژوهشی از خود به جا گذاشته است. دانشگاه آزاد با داشتن ۱۰۰ مرکز رشد و ۹۵۱ شرکت دانش بنیان و۲۱۲۳ اختراع روند پیشرفت علمی خود را سرعت بخشیده و علاوه بر آن با این کار زمینه اشتغال بسیاری از نخبگان را فراهم نموده و در تولید علم و رشد و بالندگی گامهای بلندی برداشته است. بنابر آخرین آمار و اطلاعات مربوط به سال جاری در ۴۷۲ واحد دانشگاهی زیر مجموعه ی دانشگاه آزاد اسلامی، بیش از یک و نیم میلیون دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکتری مشغول به تحصیل می باشند که در مقام مقایسه، دانشگاه علمی کاربردی با ۸۱۶۰۰۰ دانشجو و پیام نور با داشتن ۷۸۳۰۰۰ دانشجو و بخش دولتی وزارت علوم با ۶۵۲۰۰۰ دانشجو و موسسات غیرانتفاعی با ۴۱۳۰۰۰ دانشجو و موسسات فنی و حرفه ای با ۱۸۴۰۰۰ دانشجو و وزارت بهداشت با ۱۷۸۰۰۰دانشجو و دانشگاه فرهنگیان با ۶۳۰۰۰ دانشجو و سایر نهادها با ۲۵۰۰۰ دانشجو در رتبه های بعدی قرار دارند.
اما در دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان نیز که شاهد تغییر در راس خود می باشد بر اساسا آخرین آمار دریافتی ، بیش از 41 هزار دانشجو در مراکز و واحدهای مختلف آن تحصیل می کنند و 130 هزار نفر نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

ولایتی: دانشگاه آزاد اسلامی از افتخارات کشور است و خدمات عظیمی به کشور ارائه کرده است
دکتر علی‌اکبر ولایتی، رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان ضمن تایید این مباحث، گفت: بی‌شک دانشگاه آزاد یکی از افتخارات این کشور است و از ابتدای پیدایشش تاکنون خدمات عظیمی را به آموزش عالی کشور ارائه داده است.
وی با بیان اینکه ایران همواره مهد علم و دانش بوده است عنوان داشت: برخی می‌گویند چه لزومی دارد که همه تحصیل کنند اما بدانند که این حرف شایسته ایران نیست. رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افتخارات استان گیلان نظیر آیت الله بهجت و شیخ زاهد گیلانی و میرزاکوچک جنگلی گفت: امروز از دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان توقع داریم تا نشان دهد سرآمد سایر استان‌ها است.
وی با اشاره به شرایط موجود در کشور ابراز داشت: توقعات مردم از دولت به جا و برحق است و در سراسر جهان نیز مرسوم است که دولت‌ها خواسته‌های مردم را بشنوند و مشکلات آن‌ها را حل کنند. رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه دولت و مسئولان با تمام توان به دنبال رفع مشکلات مردم هستند افزود: در چند سال اخیر محور مقاومت با پرچمداری ایران دماغ آمریکا و متحدانش را به خاک مالیده است.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به نابودی داعش توسط محور مقاومت به رهبری ایران تصریح کرد: صهیونیست‌ها اعتراف کرده‌اند که هرچه حاج قاسم سلیمانی و سیدحسن نصرالله بگویند تحقق پیدا می‌کند. ولایتی با اشاره به جنایات رخ داده توسط داعش خاطرنشان کرد: آمریکا و حامیانش پدیدآورندگان داعش بودند و ترامپ نیز در مبارزات انتخاباتی بارها این مسئله را افشا کرده و افرادی مانند کلینتون را روسیاه کرد. مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان اینکه یمن می‌تواند باتلاقی برای آمریکا، عربستان و متحدانش باشد افزود: آمریکا باید خواب نفوذ در منطقه را ببیند و بداند که به هیچ وجه موفق به انجام این کار نمی‌شود. وی با اشاره به اقدامات اغتشاش‌گران در کشور و آتش زدن پرچم ایران گفت: ایران به عنوان پرچمدار محور مقاومت ریشه صهیونیست را در منطقه می‌سوزاند و دشمنان بدانند که بویی که شنیدند بوی کباب نیست بلکه بوی داغ شدن دشمنان این ملت است.
رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه ملت ایران بارها تحت اشغال بیگانگان قرار گرفته است تصریح کرد: ایران هیچگاه تن به ذلالت نداده و نمی‌دهد و افشا شدن ماهیت واقعی دشمنان از الطاف الهی است و بار دیگر ماهیت آنها افشا می‌شود. ولایتی با اشاره به آتش زدن اماکن مقدس توسط فتنه‌گران ابراز داشت: مردم ایران جانشان را برای عقایدشان می‌دهند، همانطور که شهید حججی‌ها جانشان را برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) دادند. مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان اینکه دشمنان فتنه جدید خیلی زودتر از فتنه ۸۸ ماهیتشان را نشان دادند ابراز داشت: دشمنان ما بدانند این فتنه‌ها پابرجا نمی‌ماند و آنچه که گسترش می‌یابد نفوذ ایران در منطقه است.

دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم رتبه اول در کشور را دارد
سپس فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی کشور بیان داشت: دانشگاه آزاد اسلامی توانسته در تولید علم همواره نقش اول را در جمهوری اسلامی بین دانشگاه های کشور داشته باشد.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در تولید علم در دنیا رتبه 16 را دارد و دانشگاه آزاد اسلامی در این باره نقش اول را ایفا می کند و بقیه دانشگاه ها در فاصله بسیار زیاد در جایگاه های دیگر قرار دارند. وی دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم، تخصص و پژوهش توانسته موفقیت های چشمگیری را به ثبت برساند، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی شجره طیبه ای است که در زمانی نهادی ضعیف بوده اما امروز به درخت تنومندی تبدیل شده و خدمات ارزنده ای ارایه می دهد.
رهبر با اشاره به بیش از پنج میلیون فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد اسلامی در کشور خاطر نشان کرد: این دانشگاه توانسته در تربیت کادر نقش آفرینی کند به طوری که امروز در هر دستگاه اجرایی و خصوصی از فارغ التحصیلان این دانشگاه حضور دارند و این از افتخارات دانشگاه است. وی با بیان این که دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه های نسل اول و دوم را پشت سرگذاشته، تصریح کرد: ما وارد دانشگاه های نسل سوم می شویم دانشگاه نسل سوم ، دانشگاه حل مساله، کارآفرین، رصد و شناسایی مشکلات جامعه و رفع آنها است.
رهبر اضافه کرد: گسترش رشته های آموزشی متناسب با شرایط منطقه، گسترش پارک های علم و فناوری و هسته های فناور از دیگر ماموریت های دانشگاه نسل سوم است که بایستی برای تحقق این مهم اهتمام داشته باشیم. رییس دانشگاه آزاد اسلامی کشور ارتباط دانشگاه با صنعت را مهم دانست و اظهار کرد: بایستی ارتباط دقیقی بین دانشگاه، مردم، اساتید و دانشگاهیان با صنعت برقرار شود و با شناسایی نقاظ ضعف و مشکلات راه حلی به دست آید. وی یکی از مشکلات جدی امروز در جامعه را بیکاری و گرانی عنوان و تصریح کرد: دانشگاه ها برای حل مشکلات در جامعه موظف به کمک هستند و ما به عنوان دانشگاهیان برنامه های بلند مدتی داریم که این کمک را در اختیار دولت و مردم بگذاریم.

دانشگاه آزاد گیلان جزء اولین‌های دانشگاه آزاد در کشور است
در ادامه رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی گیلان واحد رشت با تاکید برخوشنامی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: آمارهای ارائه شده نشان دهنده عملکرد مثبت این دانشگاه است.
دکتر ابراهیم چیرانی با اشاره به اینکه استفاده و بهره گیری از این فرصت ها و توانمندی ها به ما اجازه می دهد که در کنار مدیریت هزینه، مدیریت درآمد هم داشته باشیم، ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی گیلان با توجه به پتانسیل های موجود در استان، مطالعات بسیار کاربردی و مهمی را در برخی از صنایع مثل صنایع کشاورزی انجام داده، که امیدواریم در سال ۹۷ شاهد افزایش رشد آمار عملکردی این دانشگاه باشیم. وی اظهار داشت: ما در استان با ویژگی‌های خاص زندگی می‌کنیم دانشگاه آزاد گیلان جزء اولین‌های دانشگاه آزاد در کشور است و خوشبختانه خوش‌ نامی خاصی در استان دارد و باید از عملکرد گذشته و منابع موجود استفاده کنیم و به خوبی پیش برویم.
وی با تاکید بر اینکه باید مدیریت درآمد داشته باشیم سعی می‌کنیم درآمدهای غیر شهریه‌ای را افزایش دهیم و بر اساس نیازهای بخش خصوصی به جلو حرکت کنیم. چیرانی خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات اولیه‌ای که طی دو ماه گذشته انجام شده است می‌توانیم از صنایع استان شروع کنیم که بسیار می‌تواند امیدوار کننده باشد من تمام تلاشم این است تا مدیریت ریسک را انجام دهم و این کار را هم خواهم کرد. در دو ماه گذشته بحث‌هایی درباره سرمایه‌گذاری بر دارایی‌های موجود انجام شده که امیدواریم این اتفاق بیفتد و در سال 97 دانشگاه رو به رشدی داشته باشیم.

درخواست سرپرست سابق دانشگاه آزاد گیلان از رهبر
دکتر علیرضا امیر تیموری رییس سابق دانشگاه آزاد رشت نیز در این مراسم خطاب به فرهاد رهبر گفت: جلوی انتصابات ارادت سالارانه را بگیرید چرا که این مهم‌ترین آسیبی است که بنده از تجربه چهارساله خودم به دست آورده‌ام.
وی سپس با اشاره به عملکرد پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان از سال 92 تاکنون، اظهار کرد: راه‌اندازی دو مرکز رشد در رشت و لاهیجان یکی از مهمترین فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گیلان بود . وی تعداد هسته‌های فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی استان را 16 مورد و تعداد واحدهای فناور را 8 مورد بیان کرد و افزود: 5 شرکت دانش بنیان نیز در دانشگاه آزاد اسلامی فعال است. رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان گيلان با بیان اینکه تعداد مجلات علمی پژوهشی در سال 92 در دانشگاه آزاد اسلامی استان دو مجله بوده است، گفت: هم اکنون شش مجله علمی پژوهشی و 51 انجمن علمی در دانشگاه فعال است. امیرتیموری تعداد طرح‌های پژوهشی برون دانشگاهی را 42 عنوان کرد و یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی استان دارای 62 رشته در مقطع دکتری، 246 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 373 رشته در مقطع کارشناسی است. وی با بیان اینکه آموزشکده‌های سمای استان گیلان از سماهای موفق در سطح کشور است، گفت: رشته‌های دارای مجوز در آموزشکده‌های سما از 84 رشته در سال 92 به 105 رشته در سال 96 رسیده است . رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان گيلان، تعداد مدارس سمای استان در سال 92 را 18 مورد عنوان کرد و گفت: هم اکنون 25 مدرسه سما در استان فعال است. امیرتیموری از کسب رتبه نخست درآمدهای غيرشهريه‌ای و آموزش‌های کوتاه مدت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت خبر داد و گفت: تدوین سند فرهنگی استان، تدفین دو شهید گمنام در واحدهای رشت و انزلی، اعزام کاروان‌های راهیان‌نور، رتبه ممتاز در اقامه نماز و جذب هیات علمی در گروه معارف از عملکرد فرهنگی این دانشگاه است.
گفتنی است در این مراسم ضمن قدردانی از علی رضا امیرتیموری رییس قبلی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، ابراهیم چیرانی به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه معرفی شد. وی دارای مدرک دکترای مدیریت بازرگانی بوده و استادیار دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه آزاد واحد رشت می‌باشد.

پربیننده‌ ترین ها