روز جمعه نوزدهم آبان ماه سالن تختی مجموعه ورزشی شهید عضدی رشت، پر بود از تماشاگر و مسئول و ورزشکار؛ از آن روزهایی بود که کمتر به خود دیده بود، بهانه این بار والیبال بود، رشته ای که مدتها بود در سکوتی غمبار فرو رفته بود.

به گزارش خط اول، در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ «حسین بهرام صفت» بود که نامش در سطح اول والیبال ایران و آسیا مطرح شد و در کنار محمد حیدرخان، جواد محتشمیان، حسین کارگرپیشه و حسن کرد و بعدتر حسین میرکشمیری و فریبرز رمزی با اسپک‌های سنگین خود روی تور می‌درخشید و ‌گاه به تنهایی نتایج بازی‌ها را تغییر می‌داد. حدود ۲۰ سال طول کشید تا از والیبال گیلان باز هم بازیکن دیگری به عنوان ستاره در جمع برترین‌های ایران قرار بگیرد. اینبار فرید آخوندزاده بود که با اسپک‌های سریع و البته قدرتی‌اش، در اوایل دهه ۶۰ به تیم ملی جوانان ایران دعوت شد، مسیر صعودی را تا سال ۷۴ که بازی را کنار گذاشت، پیمود و حتی همراه با تیم ایران، عنوان چهارم بازی‌های آسیایی هیروشیما را به دست آورد. در این دو دهه اخیر هم تنها در مقطعی کوتاه داماش با ابر ستاره هایش فضای والیبال گیلان را عطرآگین کرد و دوباره والیبال گیلان به خوابی رقت انگیز فرو رفت.

البته مشکل والیبال گیلان فنی نبود، این خطه پر بود از ستاره، فقط کسی نبود که نقش محوری و مدیریتی را بازی کند تا این پتانسیل ها دور هم جمع و حفظ شوند.

سرپرست پشت سرپرست و افول پشت افول، اگرچه دکتر رنجکش در دوران کوتاه حضورش در راس هیات والیبال استان بواسطه مصادف شدن با فصل تابستان و با برگزاری سه دوره رقابت قهرمانی کشور در فاصله زمانی سه ماه، تحرک خوبی در والیبال ساحلی ایجاد کرد، ولی سایر سرپرستان هیات والیبال استان گیلان حتی با حضور طولانی مدت خود اثری جاودانه بنا ننهادند.

اما این روزها انگار بمبی در هیات والیبال گیلان منفجر شده است، از حاشیه به متن رسیدند. مسابقاتی پرهیجان در حال برگزاری است که باعث شد کری ها حیثیتی شود، ماسالی ها برای رشتی ها خط نشان می کشند و انزلی چی هم همینطور، بازار والیبال خیلی داغ شده است، لیگ پرطمطراقی به راه افتاده، گوش تا گوش سالن در شهرستانها تماشاگر نشسته است، بوی تغییر حس می شود. حتی کشتی گیرها (فردین معصومی) کاراته کاها (جاسم ویشگاهی) و فوتبالیستها (افشین ناظمی) نیز وارد گود شده اند و تیم های شهرشان را پرسر و صداتر از گذشته تشویق می کنند.

آن سوی سکه هم می بینیم، روابط با فدراسیون ریشه دار تر از گذشته شده و سند چندین کمیته و جایگاه در فدراسیون را به نام گیل مردان و گیل زنان زده اند. نه، دیگر باید باور کنیم در والیبال گیلان اتفاقی در حال رخ دادن است، مبدع این اتفاق هم از 10 تیر 1396 شکل گرفت، جایی که دکتر محسن خاکزاد در آن روز به عنوان رییس جدید (و نه سرپرست) از سوی اعضای مجمع هیات والیبال استان گیلان انتخاب شد.

برای لمس بهتر این تغییر با دکتر محسن خاکزاد همکلام می شویم؛ وی می گوید: واقعیت این است که وقفه ای چند ساله در والیبال گیلان پیش آمده بود اما در حال حاضر گام به گام با کمک بدنه فنی والیبال گیلان به اهداف مان نزدیک می شویم. بنده نوید آن را می دهم که به زودی به سطح اول والیبال کشور باز گردیم.

وی با بیان اینکه اساس کار ما، کار بر روی استعدادها و بخش پایه است و همگام با برنامه های فدراسیون کار را پیش میبریم، گفت: کمیته استعدادیابی هیات والیبال استان گیلان فعال است و هماهنگی هایی نیز با آموزش و پرورش ایجاد شده است.

خاکزاد با بیان اینکه تمرکز ما بر روی حضور در لیگ های والیبال در بخش های آقایان و بانوان است، اظهار داشت: متاسفانه هیات والیبال استان بدهی 300 میلیون تومانی داشته است و در حال ایجاد برنامه ریزی ها برای ایجاد ساختار مناسب هستیم.

رئیس هیات والیبال استان گیلان ادامه داد: هدف گزاری ما به این صورت است که سال آینده حداقل در لیگ یک کشور حضور داشته باشیم، اما اگر شرایط فراهم باشد ممکن است با ایجاد تغییراتی خیلی زودتر وارد لیگ برتر والیبال شویم. با توجه به سرمایه هایی که در استان در زمینه باشگاه هایی چون سپیدرود و ملوان وجود دارد، بنای آن را داریم که در بخش والیبال آنها را فعال کنیم.

وی با بیان اینکه بخاطر رکودی که در والیبال گیلان ایجاد شد، تصمیم گرفتیم تا با برگزاری لیگ استانی صدای توپ و سوت دوباره در سالن های والیبال استان به گوش برسد، تصریح کرد: در همین راستا در بخش آقایان با 16 تیم کار را آغاز کردیم و و هفته گذشته این رقابتهای داغ و مهیج با قهرمانی هیات رشت به پایان رسید و فولاد گیلان و هیات انزلی و وحدت جوانان ماسال عناوین دوم تا چهارم را کسب کردند. در قسمت بانوان نیز با حضور 8 تیم این لیگ آغاز شد و به نیمه نهایی رسیده است.

خاکزاد که عضو کمیته والیبال ساحلی کشور نیز شده است، گفت: بنای والیبال ساحلی در ایران توسط ورزشکاران رودسر گذاشته شد و ما حرف های بسیار زیادی را در این بخش داریم. در منطقه آزاد انزلی دارای زیرساخت بسیار خوبی هستیم و در این خصوص صحبت هایی نیز با دکتر ضیایی (رییس جدید فدراسیون والیبال) داشته ایم و پیگیر هستیم تا مستنداتی از سایت ساحلی منطقه آزاد انزلی به فدراسیون جهانی ارسال شود تا برنامه های خوبی برای این منطقه و استفاده از این ظرفیت داشته باشیم. برنامه ما برای ایجاد لیگ داخلی والیبال ساحلی است و به زودی جلسه ای با حضور سه استان شمالی برگزار خواهد شد.

وی که به عنوان سرپرست کمیته حقوقی و تنظیم مقررات فدراسیون والیبال نیز انتخاب شده است، افزود: با هماهنگی فدراسیون والیبال، استان گیلان به عنوان نماینده فدراسیون برای انعقاد قراردادها، انتخاب شده است و در حال حاضر نیز در حال انجام مکاتبات هستیم. خوشحال هستیم که امروز والیبال ما به جایگاهی رسیده است که با غرور می توانیم این مکاتبات را انجام دهیم. ظرفیت بسیار خوبی در استان بخصوص در منطقه آزاد انزلی برای کشورهای حاشیه دریای خزر وجود دارد.

خاکزاد در خصوص وضعیت داوران استان گیلان نیز اظهار داشت: خانم زهرا شیری، داور بین المللی والیبال بانوان چندی پیش به عنوان عضو هیات رئیسه هیات والیبال استان گیلان منصوب شده اند و آقای مجتبی بیداریان نیز به عنوان عضو دپارتمان داوری ما مشغول به فعالیت هستند تا بتوانیم از تمامی سرمایه های والیبال استان به خوبی استفاده کنیم. آقای مجتبی بیداریان در فصل جاری چند قضاوت به عنوان داور اول و چند قضاوت به عنوان داور دوم در سوپر لیگ والیبال کشور داشته و سرکار خانم زهرا شیری نیز به عنوان داور اول در لیگ برتر بانوان کشور قضاوت داشته اند.

وی در خصوص حضور در لیگ والیبال کشور اظهار داشت: ما دوست داریم هرچه سریع تر بتوانیم دارای تیمی در خور شان والیبالیست های استان داشته باشیم تا بتوانیم از ظرفیت بازیکنانی چون بهنام حاجی پور، مهران فیض امام دوست، اشکان حقدوست، مهدی جلوه و... استفاده کنیم.

رئیس هیات والیبال استان گیلان گفت: باتوجه به بدهکاری های هیات استان، تاکید ما بر این است که بتوانیم درآمدهای پایدار برای هیات ایجاد کنیم که این موضوع توسط فدراسیون و هیات استان در حال پیگیری است اما در بحث اسپانسر موضوع تحت تاثیر شرایط کلی است.

دکتر خاکزاد ضمن تشکر از مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان گفت: اگرچه هنوز سالن تختی مجموعه عضدی رشت به طور رسمی در اختیار هیات والیبال استان قرار نگرفت، اما این مهم به دستور دکتر رهنما در حال پیگیری است و با طی شدن مراحل اداری به زودی این سالن در اختیار هیات والیبال استان گیلان قرار خواهد گرفت. اختصاص این سالن به والیبال گام بزرگی در مسیر رو به پیشرفت والیبال گیلان خواهد داشت.

اما برای اطمینان از وضعیت رو به بهبود والیبال گیلان سراغ دبیر این هیات نیز رفته ایم؛ حسن منصوری به خبرنگار خط اول گفت: اتفاق مهم در والیبال گیلان مسئله مدیریتی بود، چرا که سالیان سال هیات در این زمینه مشکل داشته است. اما آقای خاکزاد به دلیل آشنا بودن با علم مدیریت و مباحث حقوقی توانست بستری فراهم کند که اعتماد دوباره در والیبال گیلان حاکم شود و حتی همین امر باعث شد اهالی والیبال راغب گردند برای توسعه این رشته کمک حال هیات باشند.

وی افزود: در گام اول از پیشکسوتان دعوت به همکاری شد، سپس کمیته های تخصصی هیات فعال گشت و مسئولان این کمیته ها مجدانه پیگیر امور خود هستند و طبق برنامه، هم در برگزاری مسابقات و اعزام ها قوی ظاهر شدیم و هم برنامه های آموزشی خوبی ترتیب داده ایم که جملگی نشان از روند رو به بهبود والیبال گیلان دارد.

وی گفت: در کنار مسابقات مختلف در رده های سنی و تشکیلاتی مختلفی که داشته ایم برگزاری لیگ والیبال گیلان با 16 تیم حال و هوایی خاص به والیبال گیلان بخشید، همچنین این لیگ در بخش بانوان نیز پی ریزی شد و 8 تیم در لیگ بانوان ما نیز هیجان وصف ناشدنی ایجاد کردند، کما اینکه در حال پی ریزی برگزاری لیگ نوجوانان استان با 28 تیم نیز هستیم.

مجتبی بیداریان داور بین المللی، مدرس فدراسیون، دبیر سابق هیات، سرپرست فعلی هیات صومعه سرا، مشاور رییس جدید هیات و کسی که شناسنامه حال حاضر والیبال گیلان است و این روزها پیشنهاد دبیری سازمان لیگ را نیز در جیب دارد، از روند حاکم بر والیبال گیلان ابراز رضایت می کند و می گوید: خوشبختانه اعزام های ما سر و شکل منظمی به خود گرفته است، با راه اندازی مجدد لیگ والیبال گیلان پویایی خاصی در استان ایجاد شده و تمامی مربیان و داوران و ورزشکاران فعال شده اند.

وی گفت: ارتباطات خوبی با فدراسیون برقرار شد که باعث گشت نه تنها بنده پیشنهاد دبیری سازمان لیگ را داشته باشم بلکه آقای خاکزاد نیز عضو کمیته والیبال ساحلی شوند و سرپرستی کمیته حقوقی فدراسیون را نیز برعهده بگیرند، حتی خانم منیژه منصور صادقی نیز گزینه نایب رییسی فدراسیون است، به همه اینها باید از بکارگیری هفتگی داوران ملی و بین المللی ما در سوپر لیگ نیز اشاره کرد تا کارنامه و تجربه خود را پربارتر کنند.

وی که خود مسئولیت هیات شهرستان صومعه سرا را نیز بر عهده دارد می گوید: در زمان دکتر خاکزاد نگاه به هیات های شهرستانی متفاوت شده است، شهرستانها باید فعال باشند و اگر کم کار باشند از چرخه خارج میشوند نظیر اتفاقی که برای روسای هیات های لنگرود و لاهیجان و صومعه سرا افتاد و چند شهرستان دیگر نیز در لبه پرتگاه قرار دارند.

فرید اخوندزاده رییس هیات والیبال شهرستان رشت و اسطوره والیبال گیلان نیز معتقد است: چند سالی بود که به دلیل عدم مدیریت مناسب در هیات، لیگ استان برگزار نمی شد و یا در سطح پایینی این کار صورت می گرفت اما امسال به همت دکتر خاکزاد با برگزاری لیگ والیبال کارهای زیبایی انجام شد که به نوبه خود از ایشان تشکر میکنم.

وی افزود: در تمامی رده ها اعزام ها در بخش پسران و دختران انجام شد و حتی تیم های اعزامی گیلان توانستند نتایج بسیار خوبی را نیز بدست بیاورند. برای مثال نوجوانان و امیدهای گیلان به عنوان نایب قهرمانی کشور دست یافتند و جوانان گیلان در مسابقات کشوری عنوان سومی را کسب کردند.

وی معتقد است: در صورت داشتن تیمی در سطح اول لیگ والیبال کشور، قطعاً روند والیبال استان به سمت زمان حضور داماش در لیگ برتر والیبال خواهد رفت.

اما سارنگ بزرگ چنانی که این روزها علاوه بر مدیریت در هیات بولینگ و بیلیارد استان به هیات والیبال نیز سر می زند تا به عنوان مشاور اجرایی دکتر خاکزاد کمک حال این هیات باشد در گفتگو با خط اول می گوید: پیش از دکتر خاکزاد هیات والیبال دچار مشکلات ساختاری عدیده ای بود که با آمدن ایشان تقریبا همه آنها مرتفع یا در حال برطرف شدن است.

وی گفت: حساب هیات بخاطر بدهی به تامین اجتماعی مسدود بود که الان باز شده است، اگرچه مشکل مالیاتی گذشته قابل حل نیست اما کارهایی انجام شد تا لااقل آیندگان به مشکلات مالیاتی امروز ما برنخورند، تشکیلات و چارت اداری منظم شد و مکاتبات با اداره کل و فدراسیون سیستماتیک انجام می شود، سیستم بایگانی منظمی راه اندازی شد و همه اهالی والیبال اعم از داوران و مربیان و حتی ورزشکاران دارای پرونده و کارت عضویت شده اند.

وی ادامه داد: حتی علاوه بر دفتر فعلی دفتر جدید دیگری نیز به زودی به هیات والیبال اهدا می شود و سالن تختی نیز قرار است به صورت اختصاصی به والیبال اختصاص پیدا کند امری که تاکنون والیبال گیلان به خود ندیده است.

اکنون با همه این تعاریفی که جامعه والیبال از خود و رییس خود داشته اند، باید متذکر شویم داشتن 9 بازیکن و یک مربی در سوپر لیگ کشور و گرفتن میزبانی رقابتهای کشوری و داشتن دو بازیکن در تیم ملی دانشجویان و داشتن سه بازیکن در تیم ملی نوجوانان و داشتن یک مربی در سطح ملی و عضویت یک بازیکن در تیم ملی دختران چیزی نیست که علاقمندان به این رشته را اقناع کند و قطعا جامعه ورزش و بخصوص والیبالی ها از دکتر خاکزاد و تیم مدیریتی اش انتظار دارند به زودی با عضویت گیلان در سوپر لیگ کشور علاقمندان به این رشته در گیلان را سیراب کند.

پربیننده‌ ترین ها